Egipt otwiera granicę ze Strefą Gazy. Szpitale otrzymały rozkaz przygotowania się na przyjęcie rannych

Egipt zdecydował się na całkowite otwarcie przejść granicznych ze Strefą Gazy w miejscowości Rafah. Otwarcie miało nastąpić w poniedziałek 17 maja, ale z uwagi na zaognioną sytuację, miejscowe służby graniczne zdecydowały się przyspieszyć działania. Władze gwarantują, że przyjmą wszystkich rannych i uciekinierów ze Strefy Gazy.

Izrael zamknął swoje przejścia graniczne ze Strefą Gazy do odwołania. ONZ twierdzi, że zakaz obejmuje także wjazd na terytorium Palestyny, co utrudnia wysłanie pomocy humanitarnej oraz stanowi blokadę w dostarczaniu paliwa na teren Gazy.

Egipt otworzył przejście graniczne ze Strefą Gazy. Chce umożliwić wjazd rannym, studentom i potrzebującym

Egipt o dzień wcześniej, niż pierwotnie planowano, otwiera swoje przejście graniczne ze Strefą Gazy w miejscowości Rafah. Ma to umożliwić swobodny przejazd studentom, osobom potrzebującym pomocy medycznej oraz wszystkim, którzy wymagają wsparcia humanitarnego. Wcześniej granica została zamknięta z uwagi na święto Id al-Fitr. 

"The National News" podaje, że szpitale na półwyspie Synaj otrzymały od rządu egipskiego i tamtejszego Ministerstwa Zdrowia wyraźny rozkaz przygotowania się na przyjęcie rannych i potrzebujących. -Wydaliśmy jasne instrukcje szpitalom, zwłaszcza na północnym Synaju, aby były przygotowane na przybycie rannych ofiar ze Strefy Gazy - powiedział Mohsen Taha, zastępca egipskiego ministra zdrowia.

Według "Middle East Eye", Egipt wysłał do tej pory 16 karetek pogotowia do Strefy Gazy, aby odebrać ofiary bombardowań. Poszkodowani cywile mają uzyskać leczenie w egipskich szpitalach. Szef władz Ahmed al-Sobki powiedział gazecie, że trzy główne zakłady opieki zdrowotnej w Ismailii są gotowe na przyjęcie rannych ze Strefy Gazy i zapewnienie im niezbędnej opieki medycznej. Na północnym Synaju i w rejonie Ismailii pojawiły się także dodatkowe zespoły medyczne ze stolicy Egiptu, Kairu.

- Rozlokowaliśmy również ratowników medycznych w różnych obszarach w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, aby mogli transportować ofiary do szpitali, gdy tylko dotrą na miejsce - powiedział al-Sobki. 

Ministerstwo Zdrowia w Gazie zaktualizowało liczbę ofiar śmiertelnych. Od poniedziałku w wyniku izraelskich nalotów zginęło 188 Palestyńczyków, w tym 55 dzieci i 33 kobiety. Rannych jest co najmniej 1230 osób, w tym wielu w stanie krytycznym. Izrael zgłosił natomiast śmierć 10 osób, w tym dwójki dzieci.

Egipt jest pierwszym krajem arabskim, który formalnie uznał Izrael w 1979 roku i oficjalnie poparł umowy normalizacyjne między Izraelem a jego arabskimi sojusznikami, pomimo sprzeciwu Palestyńczyków. Mediatorzy z Egiptu próbowali też pogodzić zwaśnione strony. Rozmowy zostały jednak zerwane.

Zobacz wideo Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Gen. Bieniek: Netanjahu nie pozwoli, żeby konflikt rozlał się szerzej
Więcej o: