Pogoda na lato dla Europy. Amerykańscy synoptycy zapowiadają głównie upał i brak opadów

Amerkańscy synoptycy z serwisu pogodowego AccuWeather przedstawili prognozę pogody dla Europy na lato. Ich zdaniem kontynentem zawładnie upał - co gorsza, brakować będzie rozległych opadów deszczu. To może być problematyczne zwłaszcza dla rolników.

Amerykańscy synoptycy przedstawili długoterminową prognozę pogody dla Europy na okres letni. Na co powinniśmy być przygotowani?

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Gorąco w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Ryzyko pojawienia się suszy

Synoptycy prognozują, że główny ośrodek ciepła tego lata będzie zlokalizowany w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i dużej części Włoch, ponieważ ciepło z północnej Afryki rozprzestrzeni się głównie do granic południowej Europy. W czerwcu będzie to zwykle temperatura w granicach 21-26 stopni. W lipcu termometry będą pokazywać już do 26-34 stopni. W sierpniu temperatury będą już nieco niższe. Synoptycy prognozują, że w ciągu tych miesięcy opady będą poniżej normy, co może sprzyjać pojawieniu się suszy.

Wyjątkowo ciepło będzie również w centralnej Europie. Jak podaje AccuWeather, gorące okrasy przejdą od południowych regionów Wielkiej Brytanii, przez północną Francję, Belgię, Niemcy, południową Polskę, Ukrainę, aż po Bałkany. Temperatura może wynosić tu średnio 19-21 stopni w czerwcu, 21-25 stopni lipcu i 19-21 stopni w sierpniu. - Oprócz upałów może to być trzecie z rzędu lato z opadami poniżej normy we Francji i Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii - powiedział meteorolog Tyler Roys. 

W Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech więcej deszczu spadnie dopiero w sierpniu

Deszczowa pogoda będzie się utrzymywać w Irlandii, Szkocji i północnej Anglii co najmniej do końca czerwca, a nawet do pierwszej części lipca. W Anglii ostatni miesiąc był bardzo suchy i jeśli ten trend utrzyma się do końca maja, to może powodować kłopoty z uprawą roślin. Podobnie będzie we Francji i Niemczech. Roys przewiduje, że więcej deszczu na tym obszarze może być dopiero w sierpniu - bardzo późno jeśli chodzi o uprawy. - Do tego momentu szkody będą w większości wyrządzone - dodał. 

Lato w Polsce - Europa Środkowa ma być pod wpływem bardziej deszczowych frontów

W Skandynawii i krajach bałtyckich wyższa temperatura zapowiadana jest tylko na północy kontynentu. Według nich, trzeba być przygotowanym na niebezpieczne zjawiska w krajach bałtyckich, w tym w północnej Polsce, a także na Białorusi i w zachodniej Rosji.

Temperatura w Polsce będą plasować się w okolicach lub nieco poniżej 21-26 stopni. - Upał zazwyczaj przenosi się do Europy Środkowej i zatrzymuje się wokół dalekowschodnich Niemiec - powiedział Roys, dodając, że znacznie bardziej wilgotne fronty atmosferyczne, które oczekiwane są w Polsce i krajach bałtyckich mogą ograniczyć wzrost temperatur.

Warto pamiętać, że długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i jest obarczona dużą niepewnością.

Więcej o: