Izraelskie wojsko: Siły powietrzne i lądowe atakują Strefę Gazy

W czwartek przed północą polskiego czasu zaczął się kolejny atak na Strefę Gazy. Jak poinformowało izraelskie wojsko, prowadzą go siły powietrzne i lądowe. Żołnierze nie wkroczyli jednak do Strefy Gazy. Według telewizji BBC, Gaza jest bombardowana przez izraelskie samoloty, śmigłowce i okręty.

Z pierwszych doniesień wynikało, że wojskowi powadzili jedynie ostrzał Strefy Gazy. Po północy czasu polskiego m.in. "The Wall Street Journal" podał, powołując się na rzecznika izraelskiej armii, że wojska lądowe miały wejść do Strefy Gazy. Ich liczebność nie jest znana - pisał ostrożnie "The Guardian". Ostatecznie okazało się, że wojsko jednak nie wkroczyło.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że "Hamas słono zapłaci", zaś Izrael nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dodał, że "operacja będzie kontynuowana tak długo, jak to będzie potrzebne".

Jak podała agencja AP, wyglądało to na najcięższy jak do tej pory atak. "Czerwone płomienie rozświetlały niebo, a eksplozje budziły mieszkańców na przedmieściach miasta Gaza. Nawet kilka kilometrów dalej słychać było krzyki przerażonych ludzi" - relacjonowali reporterzy AP.

Doniesienia dziennikarza przebywającego w Gazie przytoczył "The Guardian". - Atak trwał pół godziny. Budynki się trzęsły - przekazał Hazem Balousha. 

Plany inwazji na Strefę Gazy

"Brygada pancerna, brygada piechoty i brygada powietrznodesantowa. W ciągu kilku ostatnich dni wojsko Izraela ściągnęła na granicę Strefy Gazy kilka tysięcy ludzi. Mają być rozważane plany inwazji. Byłaby koszmarem dla obu stron" - pisał niedawno dziennikarz Gazeta.pl Maciek Kucharczyk. Więcej o tych planach w tekście: Izrael gromadzi wojsko do kolejnego "przycięcia trawy" >>>

Zobacz wideo Tak wyglądały ataki Izraela w Gazie z 10.05 i 11.05

Eskalacja konfliktu

Do eskalacji konfliktu przyczyniły się m.in. plany wysiedlenia palestyńskich rodzin w na terenie osiedla Szajch Dżarrah na terenie Wschodniej Jerozolimy. Ich miejsce mieliby zająć żydowscy osadnicy. Co zaogniło konflikt izraelsko-palestyński? - czytaj więcej >>>

O sytuacji ludności pisaliśmy w poniższym artykule:

Więcej o: