Kolejne rakiety poleciały w stronę Izraela. Hamas ostrzega: Mamy jeszcze mnóstwo niespodzianek

Abu Ubaida, rzecznik wojskowego skrzydła Hamasu ostrzegł Izrael, że ostatnie działania to niewielka część tego, do czego jest zdolny Hamas. Liczba ofiar wzrasta, ale strona izraelska oświadczyła negocjatorom, że co najmniej do soboty nie ma mowy o zawieszeniu broni.

Trwa intensywna wymiana ognia między Izraelem a Hamasem. Konflikt, którego eskalacja trwa od poniedziałku, sprawia, że z każdym dniem zwiększa się liczba ofiar. Po południu wystrzelono rakiety ze Stefy Gazy w kierunku Izraela. Są kolejne ofiary konfliktu.

Zobacz wideo Czym jest Strefa Gazy?

Sytuacja zaognia się. Kolejne rakiety poleciały w stronę Izraela

W czwartek po południu agenci Hamasu wystrzelili dziesiątki rakiet w kierunku Tel Awiwu i Beer-Szeby oraz lotniska w Ejlacie. Rakiety uruchomiły syreny w całym środkowym Izraelu i na północnej pustyni Negew. Ubaida ostrzegł, że jeśli Izrael zaostrzy działania, to wówczas Hamas zwiększy liczbę ataków. - Mamy jeszcze mnóstwo niespodzianek - powiedział.

AirCanada wśród przewoźników zawieszających loty do IzraelaBritish Airways odwołuje loty do Tel Awiwu. "Bezpieczeństwo priorytetem"

Jak podaje "Times of Israel", Izrael zamknął międzynarodowe lotnisko Ben Guriona dla przylatujących lotów pasażerskich, kierując je na lotnisko Ramon w Ejlacie. Hamas wycelował również w to lotnisko. „Z rozkazu dowódcy sztabu Kassam Abu Khaleda Muhammada al-Deifa wystrzelono rakiety w kierunku lotniska Ramon z 250 pociskami Ayyash o zasięgu 250 kilometrów” - powiedział Abu Obeida, rzecznik wojskowy skrzydła Hamasu, Al-Kassam Brygady. Pocisk wylądował jednak na otwartej przestrzeni poza miastem, gdzie nie wyrządził szkód.

Hamas wypuszcza drony. Prośba do ONZ o reakcję

Hamas poinformował, że  wystrzelił ze Strefy Gazy kilka "samobójczych dronów", bezzałogowych statków powietrznych przewożących ładunki wybuchowe. Wojsko izraelskie potwierdziło zestrzelenie co najmniej dwóch takich dronów. Ich zdaniem, drony nie stanowią dużego zagrożenia i "mają prymitywne możliwości".

W czwartek po południu ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan wysłał list do Rady Bezpieczeństwa, wzywając najwyższy organ ONZ do zdecydowanego potępienia trwającego ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy i utrzymania prawa Izraela do samoobrony - podaje "Times of Israel". "Masowy ostrzał rakietowy stanowi podwójną zbrodnię wojenną" - napisał Gilad Erdan. "Jest oczywiste, że Hamas zaplanował tę eskalację przemocy i terroryzmu i jest zadowolony, płacąc cenę za ofiary po obu stronach, aby wzmocnić się politycznie".

Starcia w JerozolimieCo doprowadziło do eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego?

Początek konfliktu między Hamasem a Izraelem  związany jest m.in. z decyzją izraelskich władz o wysiedleniu palestyńskich rodzin, a także ustawieniem barierek na placu przed Bramą Damasceńską w Jerozolimie, która prowadzi do dzielnicy muzułmańskiej.

Więcej o: