Włochy. Premier Mario Draghi zrezygnował z pensji - nie pobiera żadnego wynagrodzenia za pracę w rządzie

Premier Włoch zrzekł się pobierania wynagrodzenia należnego w związku z pełnioną przez siebie funkcją państwową. To pierwszy taki przypadek w historii kraju. Mario Draghi pobiera jednak co najmniej dwie państwowe emerytury. W przeszłości zrobił karierę w bankowości i był prezesem Europejskiego Banku Centralnego.
Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Na stronie internetowej rady ministrów opublikowano dane dotyczące zarobków i majątku wszystkich członków rządu. Okazuje się, że premier Mario Draghi zrezygnował z pobierania wynagrodzenia, przysługującego mu z racji kierowania włoskim rządem. 

Premier Włoch zrezygnował z pobierania pensji. Wystarczą mu emerytury

Mario Draghi jest pierwszym w historii premierem Włoch, który zrezygnował z pobierania pensji. Otrzymywałby 114 tysięcy euro brutto miesięcznie. Z ostatniej deklaracji podatkowej premiera, dotyczącej roku 2019, wynika, że wówczas jako szef Europejskiego Banku Centralnego otrzymał blisko 600 tysięcy euro wynagrodzenia. Według dokumentacji za rok 2020 - jego dochód wynosił 581 tys. euro.

W oświadczeniu zadeklarował także posiadanie 10 mieszkań, w tym jednego w Londynie, oraz sześciu działek. Z opublikowanych dokumentów wynika, że premier Draghi nie posiada własnego jachtu ani samochodu. Jak podaje Reuters, Draghi pobiera jednak co najmniej dwie wysokie emerytury państwowe z poprzednich stanowisk dyrektora generalnego skarbu i prezesa Banku Włoch.

Okazało się również, że poprzedni premier Giuseppe Conte zrezygnował z 20 procent swego uposażenia. Pobierał nieco ponad 90 tysięcy euro miesięcznie. We Włoszech pracownicy sektora publicznego nie mogą zarabiać więcej niż 240 tysięcy euro brutto w ciągu miesiąca.

Z wykształcenia Mario Draghi jest ekonomistą. Studiował na Massachusetts Institute of Technology, gdzie uzyskał tytuł doktora, jako pierwszy Włoch w historii uczelni. Stanowisko premiera objął w lutym tego roku. Wcześniej od 2011 do 2019 roku piastował stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, a między 2006 a 2011 rokiem pełnił rolę prezesa Banku Włoch.

Więcej o: