Strzelanina w szkole w Kazaniu. W Tatarstanie żałoba po śmierci dziewięciu osób

W Tatarstanie ogłoszono w środę żałobę po śmierci uczniów i nauczycieli ze szkoły w Kazaniu. 11 maja dziewiętnastoletni mężczyzna wtargnął do gimnazjum nr. 175 i zastrzelił siedmioro uczniów oraz nauczycielkę języka angielskiego i pracownicę szkolnej administracji.

Według ostatnich danych służb ratowniczych Tatarstanu, 20 osób rannych w strzelaninie wciąż znajduje się pod opieką lekarzy. Według różnych źródeł stan od trzech do sześciu osób jest krytyczny. Agencja TASS podała, że rozważany jest transport ośmiu rannych do klinik w Moskwie. Środa 12 maja jest dniem żałoby po śmierci uczniów i nauczycieli w Kazaniu.

Zobacz wideo Nie wjedziesz tu bez pozwolenia. Zamknięte miasta w Rosji

Sprawca był uczniem szkoły, w której doszło do ataku. Był nękany przez rówieśników

19-latek Ilnaz Galawijew odpowiedzialny za atak uczył się kiedyś w szkole, w której we wtorek pojawił się z bronią palną. Nauczyciele wspominają go jako cichego i spokojnego chłopaka, jednak z wypowiedzi byłych uczniów wynika, że był w placówce nękany i wyśmiewany przez rówieśników.

Strzelanina w KazaniuKazań. Nowe informacje ws. strzelaniny. "Zawsze wszystkich nienawidził"

Przed atakiem napisał na jednym z portali społecznościowych, że zamierza zabić wielu ludzi, a następnie popełnić samobójstwo. Nazwał się "bogiem". Rustam Minnikhanov, przywódca Tatarstanu, powiedział, że nie ma dowodów na to, że w atak były zamieszane również inne osoby. Nazwał tę sytuację wielką tragedią dla kraju.

Incydent w Kazaniu Reuters określił jako najbardziej śmiercionośną strzelaninę szkolną w Rosji od 2018 roku, kiedy student college'u na zaanektowanym przez Rosję Krymie zabił 20 osób, a potem siebie.

Kreml zaostrzy przepisy o posiadaniu broni

Sprawca strzelał z broni myśliwskiej, na którą miał pozwolenie. Po tym tragicznym wydarzeniu w Kazaniu Kreml anonsował zaostrzenie przepisów o posiadaniu broni palnej. Tę informację przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który ogłosił, że prezydent Putin nakazał szefowi Gwardii Narodowej Rosji „wypracowanie w trybie pilnym nowych przepisów dotyczących rodzajów broni, która może znajdować się w cywilnym obrocie”. Obecnie broń niektórych kategorii można kupić do polowania, samoobrony lub sportu, poza Rosją jednak ten sam sprzęt określa się już jako broń szturmową.

19-latek użył strzelby Hatsan Escort PS, która jest stosunkowo tania - można ją kupić za zaledwie 280 dolarów. 

Strzelanina w szkole w KazaniuRosja. Eksplozja i strzały w szkole w Kazaniu. "Weszły dwie osoby z bronią"

Ponadto we wszystkich regionach Rosji zapowiedziano kontrole systemów bezpieczeństwa w szkołach, a jednocześnie zobowiązano kierownictwo placówek oświatowych do zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za ochronę.

Szkoły w Kazaniu - podobnie jak w większości innych rosyjskich miast - nie są tak naprawdę strzeżone - pisze BBC. Zazwyczaj wejścia do placówki broni jeden lub dwóch nieuzbrojonych ochroniarzy, a najczęściej są to emeryci bez odpowiedniego przeszkolenia, które pozwoliłoby im stawić czoła potencjalnym napastnikom.

Więcej o: