Francja. Dom Marii Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Posiadłość pod Paryżem ma 120 mkw.

Podparyski dom Pierre'a i Marii Skłodowskiej-Curie został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Naukowcy przebywali w nim w latach 1904-1906.
Zobacz wideo Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura ustala przyczynę

O wystawieniu posiadłości na sprzedaż poinformował dziennik "Le Parisien". Naukowcy zamieszkiwali w niej od 1904 roku aż do śmieci Pierre'a Curie w wypadku samochodowymkwietniu 1906 roku. Dom położony jest w Saint-Rémy-lès-Chevreuse w podparyskim departamencie Yvelines. Para przyjeżdżała do posiadłości w czasie wakacji, świąt i weekendów.

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą według BBC History BBC: Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą

Dom noblistki wystawiony na sprzedaż

Dom został zbudowany około roku 1890. Jego powierzchnia wynosi 120 metrów kwadratowych i, jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, wymaga odrestaurowania - jego koszt szacowany jest według francuskiego dziennika na 200 tys. euro. Jak podał dyrektor agencji Stéphane Plaza w Saint-Rémy-lès-Chevreuse, Daniel Cazou-Mingot, remontu wymaga piwnica, strych, dach i izolacja.

W trzypoziomowej posiadłości znajdują się trzy sypialnie i trzy toalety. Na parterze rozpościera się otwarta jadania z kominkiem, salon, zamknięta kuchnia z dostępem do piwnicy i toaleta. Na piętrze - dwie sypialnie z kominkiem, łazienka i toaleta. Według ogłoszenia, strych można w prosty sposób przekształcić w apartament. W piwnicy znajduje się kotłownia, pralnia i warsztat. Dodatkowo przy posiadłości znajduje się ogród o powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych, szopa i gołębnik. 

Norweska posłanka zgłosiła SSP 'Iustitia' do Pokojowej Nagrody Nobla Norweska posłanka zgłosiła SSP "Iustitia" do Pokojowej Nagrody Nobla

Maria Skłodowska-Curie jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Po raz pierwszy została wyróżniona wraz z mężem Pierrem oraz Henrim Becquerelem w roku 1903 w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. W roku 1911 Skłodowska-Curie została natomiast nagrodzona w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Jest jedną z czterech osób, w tym jedyną kobietą, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

Więcej o: