Włochy. Wenecja znów oblężona przez turystów. Jest też pierwsza "wyspa wolna od Covid-19"

W drugi weekend złagodzonych restrykcji we Włoszech do Wenecji przybyły tłumy turystów, przede wszystkim z całego regionu Veneto. Zwiedzający opanowali w sobotę historyczne centrum, przepełnione zostały wszystkie parkingi w rejonie miasta.

Do Wenecji po długim okresie obostrzeń sanitarnych, spowodowanych pandemią koronawirusa, błyskawicznie powrócili turyści; na razie w zdecydowanej większości Włosi, bo ruch turystyczny z zagranicą jest nadal ograniczony obowiązkiem kwarantanny po przyjeździe do Italii.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Wenecja. Tysiące zwiedzających

Z całego regionu Wenecja Euganejska oraz innych części kraju przyjechały tysiące zwiedzających. Najwięcej przybyło do głównych atrakcji turystycznych miasta, przede wszystkim na plac Świętego Marka czy w rejon miasta Rialto. Media informują, że nie doszło do niebezpiecznych w pandemii skupisk ludzi.

Władze miejskie wprowadziły specjalne przepisy, mające na celu niedopuszczenie do zgromadzeń. Rozporządzenie przewiduje ograniczanie dostępu do niektórych stref oraz możliwość ich zamknięcia. 

Marcin Horała (PiS), wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu KomunikacyjnegoHorała: Moim zdaniem CPK nie powstałby tylko w trzech przypadkach

Włochy. Wyspa Capri jest już wolna od Covid-19

Z kolei Vincenzo De Luca, szef władz regionu Kampania, do którego należy włoska wypsa Capri, ogłosił w sobotę, że jest ona już wolna od Covid-19. Zakończyło się tam też szczepienie ludności, co ma kluczowe znaczenie dla rozkwitu turystyki.

"Mieszkańcy Capri zostali uodpornieni, to niezbędne dla sezonu turystycznego" - podkreślił przewodniczący regionalnych władz podczas spotkania z dziennikarzami na najbardziej znanym tam placu. 

Zapowiedział, że następna będzie wyspa Ischia, także położona w Zatoce Neapolitańskiej. Potem, dodał, kolej na rejon Sorrento i krainę Cilento, a więc tereny masowo odwiedzane przez turystów.

Pierwszą "wyspą wolną od Covid-19" ogłoszono Procidę, także położoną niedaleko Neapolu.

KoronawirusEkspert: Czwarta fala możliwa już w czerwcu. Nie będzie tak dotkliwa

W szpitalach spada liczba chorych na Covid-19

We Włoszech spada liczba chorych na Covid-19 w szpitalach i wskaźnik pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa - podało Ministerstwo Zdrowia w sobotę. Najbliższe dni mają przynieść decyzje w sprawie dalszego łagodzenia restrykcji, w tym godziny policyjnej.

Minionej doby zanotowano 224 zgony na Covid-19 i 10176 następnych przypadków zakażeń w 338 tys. testów. 3 proc. z nich dało wynik pozytywny.

Dane te potwierdzają stabilizację sytuacji i spadek liczby zgonów. Ich łączny bilans od początku pandemii wynosi 122694 i jest najwyższy w UE.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 2211 najciężej chorych, o 42 mniej niż dzień wcześniej. Na zwyczajnych oddziałach covidowych jest 15799 pacjentów, o ponad 550 mniej niż minionej doby.

Według najnowszych danych rządu dotychczas zaszczepiono we Włoszech 23,3 mln osób. Dwie dawki lub preparat jednodawkowy otrzymało ponad 7 mln osób w kraju z 59-milionową ludnością.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP) 

*** 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Joe BidenUE nie mówi "nie" zawieszeniu patentów na szczepionki, czeka na ruch USA

Więcej o: