Wielka Brytania. Osoby w wieku powyżej 50 lat otrzymają trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

Trzecia dawka szczepionki ma zostać zaoferowane wszystkim Brytyjczykom powyżej 50. roku życia jeszcze jesienią, aby do Świąt Bożego Narodzenia całkowicie wyeliminować zagrożenie ze strony COVID-19 - poinformował "The Times".

Gazeta poinformowała, że obecnie trwają badania dotyczące dwóch opcji postępowania w sprawie szczepienia trzecią dawką szczepionki na COVID-19.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Trzecia dawka szczepionki dla Brytyjczyków. Trwają badania

Testy dwóch opcji są w toku, nadzorowane przez Chrisa Whitty'ego, głównego lekarza w Anglii - podał "The Times". Pierwsza dotyczy szczepionek specjalnie zmodyfikowanych pod kątem nowych wariantów koronawirusa. Druga dotyczy trzeciej dawki znanych już szczepionek: z Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca i Moderna.

Zdjęcie ilustracyjneNowy koronawirus wykryty u nietoperzy. Naukowcy uspokajają. Jest jedno "ale"

Ponad 34 miliony zaszczepionych. Wielka Brytania zamawia kolejne dawki.

Rządowe statystyki wskazują, że w sumie ponad 34,6 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

"Wielka Brytania, której populacja wynosi 67 milionów, ma umowy na ponad 510 milionów dawek ośmiu różnych szczepionek przeciwko COVID-19, z których część wciąż jest w fazie rozwoju" - informuje "The Times". Minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że Wielka Brytania kupi dodatkowe 60 milionów dawek szczepionki Pfizera.

W ciągu ostatnich 14 dni, w Wielkiej Brytanii wykryto łącznie 30,5 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem. Od 30 kwietnia liczba zgonów spowodowana COVID-19 znacznie się zmniejszyła. Odnotowuje się pojedyncze przypadki.

Eksperymentalny koncert w LiverpooluWielka Brytania. Bez maseczek, bez dystansu, w tłumie. Eksperyment w Liverpoolu

W Wielkiej Brytanii przyspieszone zostanie luzowanie obostrzeń. Już od 17 maja w pogrzebach będzie mogło wziąć udział więcej osób. Oznacza to, że limit żałobników zostanie zniesiony. Z kolei w Walii, w związku z niskim wskaźnikiem zakażeń, ponownie otwarto siłownie, centra rekreacyjne oraz świetlice, choć znoszenie tych obostrzeń zaplanowano dopiero na późniejszą część roku. 

Więcej o: