Blokada terminów wizyt po majówkowych szczepieniach. Niedzielski: Ręcznie usuniemy te terminy

Na czas weekendu majowego w każdym województwie stanął jeden mobilny punkt szczepień. Chętni ustawiali się w kolejce jeszcze w nocy, aby przyjąć jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Ci, którym się udało, mają problem z anulowaniem wcześniej umówionych wizyt na szczepienie.

W czasie majówkowej akcji zaszczepiło się 56 tysięcy osób. Ci, którzy przyjęli szczepionkę na koronawirusa w mobilnych punktach, powinni anulować wizyty, które mieli umówione już wcześniej. Napotkali jednak problemy techniczne.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Szczepienia na koronawirusa. Anulowanie terminu nie było możliwe

Osoby, które chciały anulować swoje wizyty, nie mogły tego zrobić ani za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, ani przez infolinię pod numerem telefonu 989. O ten problem dziennikarze pytali na wtorkowej konferencji prasowej szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

Koronawirus w IndiachIndie. Naukowcy odkryli "drobne mutacje". Mogą być odporne na szczepionkę

Problem jest nam znany i będziemy prawdopodobnie ręcznie usuwali te terminy

- mówił minister Adam Niedzielski. Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał, że nad anulacją umówionych wizyt pracuje Centrum e-Zdrowia. Wszystko po to, aby szczepionki się nie zmarnowały, a zwalniające się terminy mogły zarezerwować inne osoby.

Mobilne punkty szczepień. Szczepionek zabrakło gdzie indziej?

W mobilnych punktach szczepień przez cały weekend majowy mogli się zaszczepić wszyscy z aktywnym e-skierowaniem, bez konieczności umawiania wizyty. Na konferencji dziennikarze pytali Adama Niedzielskiego również o dostawy preparatu do mobilnych punktów. Lekarze zarzucali bowiem, że przez majówkową akcję szczepień niektóre placówki nie otrzymały ustalonej wcześniej liczby dawek, których potrzebowały na kolejne dni dla zapisanych pacjentów. Minister zaprzeczył tym doniesieniom.

Adam NiedzielskiOgniska indyjskiego wariantu koronawirusa. Potwierdzonych 16 przypadków

Jeżeli chodzi o kwestię szczepienia i dawek przeznaczonych na szczepienia majówkowe, to była to według mojej wiedzy odrębna pula

- mówił minister Niedzielski.

Więcej o: