Indie. Przełożono egzaminy lekarzy stażystów, by mogli pomagać chorym na Covid-19

Egzaminy dla lekarzy i pielęgniarek stażystów w całych Indiach zostały w poniedziałek przełożone, by młodzi medycy mogli pomóc w walce z pandemią. Potężna fala zakażeń w kraju przytłoczyła służbę zdrowia.

O przełożeniu egzaminów poinformował w poniedziałek w komunikacie indyjski rząd. Jest to kolejna oznaka dramatycznej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj w obliczu nowej fali pandemii.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

W poniedziałek liczba nowych wykrytych zakażeń 12 raz z rzędu przekroczyła 300 tys. Odnotowano też 3417 zgonów, choć eksperci są przekonani, że są to statystyki wielokrotnie zaniżone. Cały czas szpitale zmagają się również z niedostatkiem tlenu, a kostnice i krematoria z nadmiarem pracy. Nadzieję na poprawę sytuacji daje fakt, że według rządowych danych, po raz pierwszy od 15 kwietnia spadł odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Według rządowych modeli, szczyt obecnej fali zakażeń może przypaść już w środę.

Koronawirus. Indie wciąż bez lockdownu

Tymczasem, jak donosi Reuters, szpitale są na tyle przepełnione, że w Delhi otwierane są prowizoryczne szpitale pod namiotami, gdzie tlen leżącym na ławkach chorym podają sikhijscy wolontariusze.

Mimo dramatycznej sytuacji, rząd Narendry Modiego nie zdecydował się wprowadzić ogólnokrajowego lockdownu. Obostrzenia wprowadziły za to rządy 11 z 36 indyjskich stanów i terytoriów.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: