Szefowie unijnych instytucji: "Rosja woli konfrontację. Niedopuszczalne, z całą mocą potępiamy"

"To niedopuszczalne, bezpodstawne i pozbawione uzasadnienia prawnego. To działanie bezpośrednio uderzające w Unię Europejską, a nie tylko w poszczególne osoby" - informują we współnym oświadczeniu szefowie unijnych instytucji: Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli. Jak dodają, decyzja o zakazie wjazdu do Rosji dla ośmiu przedstawicieli UE to dowód, że "Rosja wybrała konfrontację".

Szefowie trzech unijnych instytucji potępili decyzję Rosji o zakazie wjazdu ośmiorgu przedstawicielom Wspólnoty. Za osoby niepożądane zostali uznani między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Na czarną listę wpisani zostali urzędnicy z Łotwy, Estonii, Francji, Szwecji i Niemiec.

To niedopuszczalne, bezpodstawne i pozbawione uzasadnienia prawnego. To działanie bezpośrednio uderzające w Unię Europejską, a nie tylko w poszczególne osoby

- brzmi oświadczenie pod którym podpisali się szefowie Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej Charles Michel i Europarlamentu David Sassoli. Przewodniczący unijnych instytucji napisali, że ta decyzja jest najnowszym, uderzającym przykładem tego, że Rosja wybrała konfrontację z Unią Europejską zamiast naprawić negatywne dwustronne relacje.

Unia zastrzega prawo do podjęcia odpowiednich działań w odpowiedzi na decyzję rosyjskich władz
Federacja Rosyjska wybrała konfrontację z UE, zamiast zgodzić się na naprawienie negatywnej trajektorii naszych stosunków dwustronnych

- napisali szefowie unijnych instytucji.

Więcej o: