Joe Biden w orędziu: Mogę zameldować narodowi, że Ameryka znów ruszyła do przodu

Podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu Joe Biden zaproponował pakiet programów gospodarczych i społecznych - od inwestycji w infrastrukturę, przez płatne urlopy, po rozszerzenie bezpłatnej edukacji. Aby sfinansować te programy, zapowiedział podwyżki podatków dla wielkich korporacji i najbogatszych Amerykanów.
Zobacz wideo Joe Biden: Potrzebujemy najbardziej ulotnej rzeczy w demokracji - jedności

Podczas trwającego ponad godzinę wystąpienia Joe Biden przedstawił jako sukces realizowany w USA plan szczepień i uchwalony przez Kongres pakiet antykryzysowy. Przekonywał, że Ameryka jest bliska przezwyciężenia największej pandemii od 100 lat. - Mogę zameldować narodowi, że Ameryka znów ruszyła do przodu - oświadczył.

Biden przypomniał, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, iż tegoroczny wzrost gospodarczy w USA przekroczy 6 procent.

 Znów pracujemy, znów marzymy, znów odkrywamy i znów przewodzimy światu

- przekonywał.

Joe Biden wezwał Kongres do uchwalenia pakietu inwestycji w infrastrukturę, w tym ekologiczną. „Nie ma powodu, aby śmigła turbin wiatrowych nie były produkowane w Pittsburghu zamiast w Pekinie” - mówił prezydent USA.

Biden zaproponował również bezpłatne przedszkola dla trzy i czterolatków, darmowe dwuletnie studia na lokalnych uczelniach, przedłużenie ulg podatkowych na dzieci oraz program finansowania urlopów macierzyńskich i zdrowotnych.

Przypominając, że 55 wielkich amerykańskich korporacji nie zapłaciło w ubiegłym troku ani dolara podatku dochodowego, Biden zapowiedział uszczelnienie systemu podatkowego i podniesienie stawek.

Więcej o: