Strzały w Zatoce Perskiej. Do okrętu USA podpłynęły trzy irańskie statki

Amerykański okręt patrolowy oddał strzały ostrzegawcze, gdy do jednostki podpłynęły trzy okręty irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Ma to być już drugi w tym miesiącu taki incydent na wodach Zatoki Perskiej.

Do incydentu doszło w poniedziałek 26 kwietnia około godziny 20:00. Amerykański okręt patrolował wtedy wody międzynarodowe w północnej części Zatoki Perskiej, gdy do jednostki zaczęły szybko podpływać irańskie statki. Następnego dnia wojska Stanów Zjednoczonych wydały oświadczenie, w którym informują, że amerykańska jednostka wydała wiele ostrzeżeń przez urządzenia głośnomówiące oraz nadała komunikat przez radio. Mimo tego irańskie statki kontynuowały manewry bliskiego zasięgu.

Zobacz wideo Widok jak z gry, a to nowy sprzęt żołnierzy USA

Okręt Stanów Zjednoczonych oddał strzały w Zatoce Perskiej

"Załoga 'Firebolta' oddała wtedy strzały ostrzegawcze, a statki Korpusu wówczas oddaliły się na bezpieczną odległość (...) Stany Zjednoczone nie są agresorem. Nasze siły są jednak wyszkolone do prowadzenia skutecznych środków obronnych, gdy jest to konieczne" - dodano w komunikacie.

Amerykańska armia podkreśla, że na razie jest za wcześnie, by ocenić, jaka była motywacja irańskich jednostek Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W rozmowie z Reutersem przedstawiciel armii stwierdził, że w przeszłości incydenty te były aranżowane z inicjatywy lokalnych dowódców.

- Działania, które zazwyczaj obserwujemy ze strony marynarki wojennej Iranu, niekoniecznie są kierowane przez najwyższego przywódcę państwa irańskiego, a raczej przez nieodpowiedzialnych lokalnych dowódców na miejscu zdarzenia - powiedział szef Centralnego Dowództwa USA, generał piechoty morskiej Kenneth McKenzie.

Tankowiec przechwycony przez irańskie siłyIran. Strażnicy Rewolucji przejęli południowokoreański tankowiec

Jak podaje "The New York Times", jest to już drugi taki incydent między statkami Iranu i Stanów Zjednoczonych w Zatoce Perskiej. - To kolejna niebezpieczna i nieprofesjonalna interakcja z udziałem Iranu od 15 kwietnia tego roku - powiedziała rzeczniczka Piątej Floty Rebecca Rebarich.

W 2017 roku amerykańska armia odnotowała 14 takich incydentów w Zatoce Perskiej. W 2016 roku było ich 35, a w 2015 roku - 23. W 2016 roku irańskie siły schwytały i przetrzymały przez noc 10 amerykańskich marynarzy, którzy zabłądzili na wodach terytorialnych Islamskiej Republiki Iranu. Od 2018 roku incydenty te niemal ustały.

Brytyjski tankowiec Stena Imperio (Stena Bulk) zajęty 19 lipca przez Irańczyków w Cieśninie Ormuz.Iran przejął brytyjskie tankowce. Z marynarzami nie ma kontaktu

Więcej o: