Szef NATO wzywa Rosję do wycofania wszystkich wojsk z Ukrainy i terenów wokół niej

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do wycofania wszystkich wojsk skoncentrowanych wokół Ukrainy i na jej terytorium. Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjął wycofanie przez Moskwę części wojsk, ale czeka na kolejne decyzje. Tymczasem rosyjskie MSZ wezwało do siebie ambasadorów Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji.

Szef NATO podkreślił, że napięcie przy granicy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie zostało zmniejszone, ale to nie kończy problemu i konfliktu zbrojnego. Podkreślił, że nadal niepokoi agresywne zachowanie Rosji i naruszenie integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy. - Będziemy monitorować sytuację i rozwój wydarzeń bardzo uważnie. Oczekujemy, że Rosja zakończy koncentrację wojsk na Ukrainie i wokół niej - podkreślił Jens Stoltenberg.

Zobacz wideo Rosyjskie wojsko u granic Ukrainy. Ociepa: Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze

Na konferencji prasowej szef Sojuszu był również pytany o doniesienia z Czech, że to rosyjscy agencji GRU stali za atakiem na skład amunicji w 2014 roku. Sekretarz generalny uchylił się od odpowiedzi na pytanie czy jest możliwe w geście solidarności z Czechami wycofanie akredytacji rosyjskim dyplomatom z misji przy Sojuszu, tak jak było to po ataku chemicznym w angielskim mieście Salisbury trzy lata temu.

MSZ Rosji wzywa ambasadorów Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji

Rosyjskie MSZ podało, że na środę zostali wezwani ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji. Ma to związek z niedawną decyzją władz tych państw o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Wcześniej rosyjskich dyplomatów wydaliły: Stany Zjednoczone, Polska, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Wielka Brytania i Ukraina.

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew ocenia relacje polsko-rosyjskieAmbasador Rosji: Relacje z Polską są najgorsze od II wojny światowej

W odpowiedzi na wydalenie przez Polskę 3 Rosjan Moskwa wydaliła 5 polskich dyplomatów. W odpowiedzi na wydalenie z Czech 18 obywateli Rosji, do Pragi musiało wrócić 20 czeskich dyplomatów. W przypadku Stanów Zjednoczonych oprócz symetrycznego wydalenia 10 dyplomatów za 10 dyplomatów Moskwa podjęła szereg działań, które utrudniają prace amerykańskiej misji dyplomatycznej. Ponadto rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wspólnie z administracją prezydenta Rosji przygotowuje listę „państw nieprzyjaznych”, w stosunku do których będą podejmowane działania restrykcyjne.

Rosyjskie media przewidują, że na tej liście znajdą się między innymi: Stany Zjednoczone, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Polska, Wielka Brytania, a niektórzy komentatorzy dodają również Kanadę, Niemcy i Holandię.

Koncert 'Love of Lesbian' zorganizowany w Barcelonie. Hiszpania prowadzi eksperyment. Zorganizowano koncert na 5 tysięcy osób, stwierdzono tylko 6 zachorowań na COVID-19Hiszpania. Sześć osób chorych na COVID-19 po eksperymentalnym koncercie

Więcej o: