Hiszpania. Sześć osób chorych na COVID-19 po eksperymentalnym koncercie dla 5-tysięcznej widowni

W Barcelonie zorganizowano koncert na 5 tysięcy osób. Był to element eksperymentu badawczego, który miał dowieść, czy w czasie pandemii można w bezpieczny sposób organizować masowe wydarzenia. Po dwóch tygodniach od imprezy tylko sześć osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Koncert zespołu Love of Lesbian w Barcelonie był jednym z największych zgromadzeń w Europie od początku pandemii. Dwa tygodnie po wydarzeniu tylko sześć osób okazało się mieć pozytywny wynik testu na COVID-19, a naukowcy ustalili, że cztery z nich musiały się zakazić w innym miejscu - donosi BBC.

Zobacz wideo Oklaski dla służby zdrowia w Hiszpanii

Próbny koncert w Barcelonie. Naukowcy podsumowują

- Nic nie wskazuje na to, by doszło do transmisji wirusa podczas tego wydarzenia - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej specjalista chorób zakaźnych, Josep Maria Llibre.

W koncercie uczestniczyło 5 tysięcy osób, które miały obowiązek zakrywać usta i nos, ale nie musiały zachowywać dystansu społecznego. Przed udziałem w wydarzeniu wszyscy musieli poddać się testowi na koronawirusa, a wynik otrzymywali w ciągu 10-15 minut na smartfona. Zarówno test, jak i maseczka ochronna były wliczone w cenę biletu, a jeśli okazało się, że ktoś otrzymał pozytywny wynik - dostawał zwrot pieniędzy i był od razu kierowany na kwarantannę.

Koncert zespołu Love of Lesbian, Barcelona Eksperyment w Barcelonie. 5000 osób na koncercie, bez dystansu

Naukowcy zgodnie uznali imprezę za bezpieczną i nie stwierdzili, żeby przyczyniła się do zwiększonej liczby zachorowań na koronawirusa. Nie jest to jednak koniec eksperymentu.

Hiszpania. Eksperyment badawczy trwa

Koncert zespołu "Love of Lesbian" odbył się w Barcelonie pod koniec marca, zgodę na organizację wyraził hiszpański rząd. Projekt badawczy przewiduje zrealizowanie w okresie od maja do września kolejnych wydarzeń rozrywkowych dla kilkuset osób. Jego celem jest sprawdzenie, czy system szybkiego testowania może zapobiegać masowej transmisji koronawirusa. Docelowo projekt ma pomóc we wznowieniu działalności rozrywkowej w dobie pandemii.

Luzowanie obostrzeń w Europie. Wielka Brytania otwiera puby Luzowanie obostrzeń w Europie. Francja prosi o zgodę na próbne koncerty

Więcej o: