Rosja odpowiada na falę wydaleń jej dyplomatów i tworzy listę "państw nieprzyjaznych"

Władimir Putin podpisał dekret umożliwiający rządowi sporządzenie listy państw, którym zostanie nadany status "nieprzyjaznych". Kraje objęte tym statusem będą miały ograniczoną możliwość zatrudniania Rosjan w swoich ambasadach. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała, że na liście znajdują się Stany Zjednoczone.

Jak podaje agencja Associated Press, sporządzenie listy "państw nieprzyjaznych" jest odpowiedzią Moskwy na falę wydaleń rosyjskich dyplomatów przez niektóre kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. Dekret podpisany przez prezydenta Władimira Putina ogranicza możliwość zatrudniania Rosjan przez misje dyplomatyczne i konsularne państw, które "dopuściły się nieprzyjaznych czynów wobec Federacji Rosyjskiej". 

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Rosja. Powstaje lista "państw nieprzyjaznych". Będą ograniczenia w zatrudnianiu Rosjan

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa podkreśliła w rosyjskiej telewizji publicznej, że "cała historia zaczęła się od kolejnej fali nieprzyjaznych kroków USA". Zacharowa dodała, że lista "państw nieprzyjaznych" jest w trakcie powstawania, ale może potwierdzić, że "oczywiście Stany Zjednoczone są na tej liście". 

Amerykańskie F-15 w polskiej bazieSpektakl nad Berlinem, który miał finał w polskich bazach

- Dowiecie się o innych państwach, gdy tylko rządowy dekret zostanie opublikowany i pojawi się odpowiednia lista [...]. Zawsze podkreślaliśmy, że wszystkie kroki, które uważamy za nieprzyjazne i wrogie, nigdy nie pozostaną bez odpowiedzi - powiedziała. 

Na podstawie nowego prawa rosyjscy obywatele będą mogli podpisywać umowy z zagranicznymi misjami dyplomatycznymi wyłącznie za zgodą władz. Osoby, które już pracują w placówkach państw uznawanych za "nieprzyjazne", będą musiały się zwolnić, jeżeli ich liczba przekroczy poziom wskazany przez rząd. Cześć krajów zatrudnia Rosjan w swoich placówkach dyplomatycznych na terenie Rosji jako personel techniczny. Według niezależnych rosyjskich mediów termin "państwo nieprzyjazne" został po raz pierwszy wpisany do oficjalnego ustawodawstwa.  

USA i część państw europejskich wydala rosyjskich dyplomatów

Amerykańskie władze poinformowały w połowie kwietnia o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów oraz nałożeniu na Moskwę nowych sankcji. To odpowiedź na rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory, cyberataki, łamanie praw człowieka i okupację Krymu. Na wydalenie kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów zdecydowały się również Czechy. Praga zarzuca Rosji związek z wybuchem w składach amunicji na Morawach w 2014 r., w wyniku którego zginęły dwie osoby. W geście solidarności z Czechami kilku rosyjskich dyplomatów wydaliła również Polska, Litwa, Łotwa i Estonia

Czarnobyl - 35. rocznica katastrofyCzarnobyl. 35. rocznica katastrofy. Zaczęło się o godzinie 1:23

Więcej o: