Łukaszenka przygotowuje plan "B" na wypadek udanej próby zamachu. Podpisze dekret

Alaksandr Łukaszenka zapowiedział podpisanie dekretu regulującego zasady przejęcia władzy na Białorusi na wypadek nadzwyczajnego zdarzenia, gdy zabraknie prezydenta kraju. Zasugerował, że pomysł takiego rozwiązania zrodził się po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, kiedy rozpoczęły się protesty jego przeciwników.

Alaksandr Łukaszenka powiedział, że już wcześniej podjął decyzję o tym, aby wyjaśnić kwestię przejęcia władzy na Białorusi w przypadku na przykład zabicia prezydenta. - Rada Bezpieczeństwa otrzyma uprawnienia. Ona będzie podejmować decyzję o natychmiastowym wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, a w przypadku wydarzeń na granicy - nawet stanu wojennego. I Rada Bezpieczeństwa powinna podejmować takie decyzje - powiedział.

Alaksandr Łukaszenka zaznaczył, że Rada Bezpieczeństwa Będzie "zbiorowym prezydentem". Jej szefem będzie premier, ale decyzje będą podejmowane w wyniku tajnego głosowania, aby - jak zaznaczył - wykluczyć ewentualne naciski.

Przed tygodniem Alaksandr Łukaszenka powiedział o zamiarze podjęcia jednej z najważniejszych decyzji w trakcie swoich rządów na Białorusi

Teraz oświadczył, że przygotowuje plan "B" na wypadek udanej próby zamachu na niego. - Jeśli prezydent zostałby zastrzelony, Rada Bezpieczeństwa uzyska władzę następnego dnia - dodał Alaksandr Łukaszenka. Jednocześnie poinformował o wykryciu zamachu na jego życie.

Zobacz wideo

Ekspert: Takie rozwiązanie narusza konstytucję, prezydenta zastępuje premier 

W komentarzu dla Telewizji Biełsat były sędzia białoruskiego Trybunału Konstytucyjnego, doktor nauk prawnych Michaił Pastuchou podkreślił, że taki dokument naruszałby ustawę zasadniczą. - Zgodnie z obowiązującą konstytucją w przypadku wakatu na stanowisku prezydenta uprawnienia przechodzą na premiera - dodał. Ekspert zaznaczył, że takich kwestii nie można rozwiązać dekretem i zgodnie z konstytucją powinny one być rozstrzygnięte w referendum.

W skład białoruskiej Rady Bezpieczeństwa wchodzą m.in. Alaksandr Łukaszenka, premier Roman Hałouczanka, przewodniczący obu izb parlamentu, szef administracji prezydenta, pięciu ministrów, prezes Sądu Najwyższego, prokurator generalny, szef KGB, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych i prezes zarządu Banku Narodowego.

Więcej o: