Odnaleziono zaginiony okręt podwodny. Służby mówią o "szczątkach" jednostki

Wszystko wskazuje na to, że na Morzu Balijskim odnaleziono indonezyjską łódź podwodną, z którą w środę utracono kontakt. Dowódca marynarki wojennej Indonezji poinformował, że sprzęt poszukiwawczy wskazał obiekt znajdujący się na głębokości około 850 metrów.

Indonezyjska marynarka wojenna poinformowała, że okręt podwodny, z którym utracono kontakt we środę, zatonął. Wcześniej ekipy poszukiwawcze odnalazły na Morzu Balijskim odłamki, które - już nie ma wątpliwości - pochodzą z wnętrza tej jednostki. Deutsche Welle wymienia wśród tych przedmiotów m.in. butelkę smaru do peryskopu oraz urządzenie chroniące torpedę. Poinformowano, że przedmioty nie mogłyby znaleźć się poza okrętem, gdyby nie działanie ciśnienia lub uszkodzenia wyrzutni torped.

Szef indonezyjskiej marynarki wojennej poinformował też, że podjęto przygotowania do ewentualnej ewakuacji marynarzy. Nie jest na razie znany los załogi. Wcześniej informowano, że dziś rano skończy się tlen na jednostce.

Specjalistyczny sprzęt wskazał obiekt znajdujący się na głębokości około 850 metrów. Łódź miała maksymalne dopuszczalne zanurzenie ustalone na 500 metrów. We wcześniejszym oświadczeniu marynarka wojenna podała, że możliwym scenariuszem jest utrata kontroli nad jednostką ze względu na awarię prądu.

Zagięcie okrętu na Morzu Balijskim

Okręt podwodny zaginął w środę podczas ćwiczeń torpedowych na północ od Bali - indonezyjska marynarka wojenna straciła kontakt z 53-osobową załogą. Służby podejrzewały, że okręt mógł zejść na głębokość poniżej 500 metrów, co mogłoby doprowadzić do zmiażdżenia jednostki przez ciśnienie wody. Rzecznik indonezyjskiego wojska poinformował, że załoga okrętu miała zapas tlenu, który skończył się w sobotę około 3:00 czasu lokalnego (około północy czasu polskiego). 

Jednostka o masie 1395 ton została zbudowana w Niemczech w 1977 roku. Jak podaje ministerstwo obrony, dołączyła do floty indonezyjskiej w 1981 roku. W Korei Południowej przeszła dwuletni remont, który zakończono w 2012 roku.

Więcej o: