Vatican News: Międzynarodowe obrady nt. pedofilii w Kościele odbędą się we wrześniu w Warszawie

Międzynarodowe spotkanie poświęcone zapobieganiu pedofilii w kościele katolickim odbędzie się w Warszawie. Jak ustaliła podczas zdalnego posiedzenia Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, do spotkania dojdzie we wrześniu. Udział w jesiennej sesji wezmą polscy biskupi, przedstawiciele kościołów ze środkowej i wschodniej Europy. W papieskiej komisji zasiada m.in Hanna Suchocka. W jej skład wchodzi też mężczyzna, który jest ofiarą księdza pedofila.

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich będzie obradowała w Warszawie, z udziałem polskich biskupów. Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich została utworzona przez Franciszka w 2014 roku.

Zobacz wideo „Co łaska” za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Vatican News: spotkanie na temat prewencji i formacji w Warszawie

Portal Vatican News podaje, że w minionym tygodniu przez cztery dni trwały obrady plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich stworzonej przez papieża Franciszka. Celem komisji jest opracowywanie norm prewencji w Kościele i reagowania na przestępstwa pedofilii oraz na ich tuszowanie. Podczas obecnego spotkania, wśród omawianych tematów były duże, tegoroczne wydarzenia o charakterze międzynarodowym oraz plany grupy roboczej komisji.

Jednym z planów papieskiej komisji jest zorganizowanie we wrześniu 2021 r., sesji w Warszawie. W spotkaniu poświęconym prewencji i formacji mają uczestniczyć biskupi z Polski oraz innych krajów ze środkowej, oraz wschodniej części Europy. 

Wśród członków komisji papieskiej ofiara księdza pedofila

W obradach papieskiej komisji uczestniczył po raz pierwszy Juan Carlos Cruz z Chile. Mężczyzna jest ofiarą księdza pedofila. Juan Carlos Cruz został powołany jako członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich na trzy lata. Przewodniczącym komisji jest bostoński arcybiskup, kardynał Sean Patrick O’Malley. 

W papieskiej komisji zasiadają również: Dom Luis Manuel Alí Herrera, ks. Hans Zollner, siostra Jane Bertelsen, siostra Arina Gonsalves, siostra Kayula Lesa, siostra Hermenegild Makoro, dr Gabriel Dy-Liacco, profesor Myriam Wijlens i profesorowie Ernesto Caffo, Benyam Dawit Mezmur i John Owen Neville, była premier i była ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, Sinalelea Fe'ao i Teresa Kettelkamp Morris oraz Nelson Giovannelli Rosendo dos Santos.

Międzynarodowa konferencja ws. zapobiegania nadużyciom wobec dzieci

Na początku kwietnia miała miejsce konferencja organizowana przez Uniwersytet Harvardzki oraz Papierską Radę ds. Ochrony Nieletnich, poświęcona zapobieganiu nadużyciom seksualnym wobec dzieci. Wydarzenie odbyło się zdalnie i uczestniczyło w nim 1300 osób z całego świata. W sympozjum udział brali nie tylko przedstawiciele kościoła katolickiego, ale również członkowie wspólnot protestanckich oraz żydzi i muzułmanie.

- Wszystkie dzieci zasługują na bezpieczne i opiekuńcze środowisko, w którym mogą się rozwijać - mówiła Radiu Watykańskiemu Jennifer Wortham, główna organizatorka sympozjum, której bracia byli wykorzystywani przez duchownego. Kobieta wysłała wniosek do ONZ z prośbą o ustanowienie światowego dnia zapobiegania, uzdrawiania i sprawiedliwości za wykorzystywanie seksualne nieletnich. Zaproponowała, by wydarzenie miało charakter cykliczny i odbywało się 8 kwietnia, w dniu urodzin jednego z jej braci pokrzywdzonych przez księży-pedofilów.

Więcej o: