Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów. Wyznaczono im czas na opuszczenie kraju

Władze Rosji poinformowały polskiego ambasadora o decyzji ws. wydalenia pięciu polskich dyplomatów z kraju. Było to już wcześniej zapowiadane jako odpowiedź na wyrzucenie pracowników ambasady Rosji z Polski. "Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych" - oświadczyło rosyjskie MSZ.
Zobacz wideo Sytuacja w Donbasie eskaluje

Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów - dowiedziało się Polskie Radio. Informację tę rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wraz z imienną listą polskich dyplomatów przekazało Ambasadorowi Rzeczypospolitej w Moskwie Krzysztofowi Krajewskiemu.

"Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych" - oświadczyło rosyjskie MSZ

Polscy dyplomaci mają czas na opuszczenie Federacji Rosyjskiej do 15 maja.

W piątek rano ambasador Krajewski został wezwany do rosyjskiego MSZ-tu. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, że chodzi o wydalenie polskich dyplomatów z Rosji.

W połowie kwietnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało trzech rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane i nakazało im opuszczenie Polski. W odpowiedzi rosyjskie MSZ zapowiedziało wydalenie pięciu polskich dyplomatów pracujących w Rosji.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni pięć państw wydaliło rosyjskich dyplomatów uznając, że ich działalność jest sprzeczna ze statusem dyplomatycznym. Oprócz Polski są to Stany Zjednoczone, Czechy, Bułgaria i Słowacja.

Więcej o: