Syryjski pocisk spadł w pobliżu reaktora jądrowego w Izraelu. Jest odpowiedź

Na terenie izraelskiej pustyni Negew w czwartek rano rozległy się syreny ostrzegawcze. W okolicy znajdującego się tam reaktora jądrowego spadł syryjski pocisk. Izrael w odwecie przeprowadził atak w okolicy Damaszku - twierdzi armia syryjska.

Syryjski pocisk spadł w czwartek rano w okolicy pustyni Negew w Izraelu. Niedługo później miał miejsce nalot na syryjskie baterie obrony przeciwlotniczej, za co Syria obwinia Izrael - informuje agencja prasowa SANA

Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys

Izrael. Syryjski pocisk ziemia-powietrze został wystrzelony w odrzucotwec

Siły Obronne Izraela uznały, że w regionie pustyni Negew nie doszło do celowego ataku sił syryjskich. W rzeczywistości spadł tam pocisk ziemia-powietrze, który został wymierzony w izraelski odrzutowiec podczas nalotu Syryjczyków na Wzgórza Golan [leżące na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu; większość terytorium należy do Izraela, a wojska syryjskie od lat próbują je odzyskać - red.], ale chybił i trafił na ziemię - pisze "The Times of Israel". Fragmenty pocisku miały uderzyć około 30 kilometrów od reaktora jądrowego Dimona. 

Iran twierdzi, że incydent w ośrodku nuklearnym był spowodowany 'atakiem terrorystycznym'Media: Mosad stał za blackoutem w irańskiej placówce nuklearnej

Nie było zamiaru celowego uderzenia w reaktor jądrowy w Dimonie

- podkreślił rzecznik Sił Obronnych Izraela. Jego zdaniem była to rakieta ziemia-powietrze typu SA-5. Jest to pocisk o wadze kilku tysięcy kilogramów, a sama jego głowica waży około 200 kg.

Izrael w odwecie przeprowadził kolejny nalot na Syrię

Niedługo po tym, jak pocisk wylądował w rejonie Negew, zanotowano nalot w okolicy Damaszku. Armia syryjska twierdzi, że winny nalotowi jest Izrael, który zrobił to w odwecie za pocisk w okolicy Negewu, mimo że kraj ocenił syryjską rakietę jako niecelowy atak - pisze haaretz.com. Atak w okolicy Damaszku został odparty przez syryjską armię. Według agencji SANA czterech żołnierzy zostało rannych. 

Syria. Turcja zbombardowała siły kurdyjskie na północy krajuSyria. Turcja zbombardowała siły kurdyjskie. Pierwszy nalot od 1,5 roku

Atak nastąpił w czasie, kiedy Izrael i Iran mają coraz bardziej napięte relacje

Atak miał miejsce w momencie narastającego napięcia między Izraelem a Iranem. Strona izraelska oskarża Iran o dążenie do wyprodukowania broni nuklearnej, a Teheran zapowiada zemstę po ataku na zakład wzbogacania uranu w Natanz i wysuwa podobne oskarżenia pod adresem Izraela.

Izrael nie zaprzecza, ani nie potwierdza, ale zagraniczny eksperci szacują, że państwo posiada od 100 do 300 głowic nuklearnych - pisze agencja SANA.

Od wybuchu wojny domowej w Syrii Izrael rutynowo przeprowadza tam naloty, celując w irańskie i libańskie siły Hezbollahu, a także wojska rządowe.

Więcej o: