Królowa Elżbieta II kończy 95 lat. Dlaczego obchodzi urodziny dwa razy w roku?

Królowa Elżbieta II 21 kwietnia obchodzi swoje 95. urodziny. To smutny jubileusz, bo pierwszy po śmierci księcia Filipa, męża królowej. Jak spędzi go monarchini? Prawdopodobnie będzie przebywała w zamku w Windsorze, gdzie spotka się z kimś z rodziny królewskiej na lunch.

Królowa kilka dni temu pożegnała się ze swoim ukochanym mężem, którego poślubiła 73 lata temu, w związku z czym swoje 95. urodziny wypadające w środę 21 kwietnia obchodzi w żałobie (potrwa ona do piątku 23 kwietnia). Zgodnie z doniesieniami brytyjskiej prasy, monarchini ma zamiar świętować swój jubileusz, jedząc lunch z kimś z rodziny. Szczegóły wydarzenia nie zostały jednak podane do wiadomości publicznej.

Elżbieta II obchodzi urodziny w cieniu żałoby

W związku z żałobą po księciu o spektakularnym świętowaniu oczywiście nie mogło być mowy. Choć źródła z pałacu królewskiego podają, że Elżbieta II i tak nie miała w planach organizacji prywatnych obchodów swoich urodzin w wyjątkowy sposób, ponieważ chciała, by uwaga skupiała się na 100. urodzinach jej męża, księcia Filipa

Zgodnie z tradycją jedynym elementem publicznym podczas celebracji urodzin w kwietniu jest salut armatni w Hyde Parku. W zeszłym roku został on odwołany z powodu epidemii, w tym roku ponownie z niego zrezygnowano.

Pogrzeb księcia Filipa. Królowa Elżbieta II podzieliła się jednym z ulubionych zdjęć z ukochanym mężemKrólowa Elżbieta II pokazała jedno z ulubionych zdjęć z księciem Filipem

Dlaczego królowa obchodzi urodziny dwa razy w roku?

Faktyczna rocznica przyjścia na świat brytyjskiej królowej zawsze odbywa się w gronie rodzinnym. Publiczne uroczystości odbywają się zazwyczaj dopiero w czerwcu. Skąd ta tradycja? Podwójne świętowanie pochodzi od poprzednich monarchów. Wprowadzono je po to, by oficjalne obchody mogły się odbyć w czasie, kiedy jest bardzo duża szansa na ładną pogodę, tłumaczy "Daily Mirror"

Do najważniejszego punktu publicznego świętowania należy parada wojskowa Trooping the Colour. W zeszłym roku została odwołana z powodu pandemii, w tym jeszcze przed śmiercią Filipa informowano, że z pewnością nie odbędzie się w sposób tradycyjny. Na razie nie wiemy, w jakiej formie ostatecznie odbędą się obchody czy też pałac z nich zrezygnuje. 

Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków po śmierci księcia FilipaKrólowa Elżbieta II wróciła do pracy. Lord szmbelan z niej zrezygnował

Królowa Elżbieta II w załobie. Będzie regularnie odwiedzana przez członków rodziny królewskiej

We wtorek brytyjski tabloid "Daily Mirror" informował, że członkowie royal family ustalili pomiędzy sobą, że będą na zmianę regularnie odwiedzać królową, by nie czuła się samotna po śmierci księcia. Prawdopodobnie jako pierwsi na dworze pokażą się księżniczka Anna (córka Elżbiety II), a także hrabina Wessexu Zofia (synowa królowej i małżonka Edwarda). 

Swoją wizytę u królowej zaplanowali również: książę Andrzej, Camilla (żona księcia Karola) czy wnuczka Eugenia, która niedawno urodziła synka o imieniu August. 

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?
Więcej o: