Lockdown wyspy na Pacyfiku. Morze wyrzuciło na brzeg ciało marynarza zakażonego koronawirusem

Na plaży jednej z wysp Pacyfiku znaleziono ciało mężczyzny. Badania wykazały, że był on zakażony koronawirusem. Premier Vanuatu zarządził więc zakaz opuszczania wyspy na czas trwającego w tej sprawie dochodzenia. Dotychczas w Vanuatu odnotowano jedynie trzy zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jak podaje nowozelandzkie radio RNZ, 11 kwietnia na wyspie Efate wchodzącej w skład archipelagu Vanuatu, odkryto wyrzucone na brzeg ciało. Miało ono należeć do filipińskiego rybaka, jednak tego samego dnia władze zatrzymały tankowiec pływający pod banderą Wielkiej Brytanii - członkowie załogi stwierdzili, że jednej osoby brakowało, gdy wypływali oni z Port Vila.

Po badaniach okazało się, że marynarz, którego ciało znaleziono na brzegu, był zakażony koronawirusem. W poniedziałek 19 kwietnia władze rozpoczęły śledzenie kontaktów. W jego wyniku kwarantannie poddano 16 osób - większość z nich to policjanci, którzy byli obecni na plaży, kiedy znaleziono zwłoki. Według rozgłośni na czas prowadzonego dochodzenia związanego z możliwym rozprzestrzenianiem się wirusa zakazano przemieszczania się poza wyspę. Lockdown będzie obowiązywał tam przez trzy dni.

Pacyfik. Ciało rybaka czwartym przypadkiem zakażenia COVID-19 na Vanuatu 

Według informacji zdobytych przez CNN od początku pandemii na 300 tys. mieszkańców Vanuatu zgłoszono zaledwie trzy przypadki koronawirusa, z czego dwa w marcu tego roku. Mimo że ryzyko zakażenia się od chorego marynarza przez lokalną społeczność jest niskie, premier Bob Loughman apeluje, by poddawać się testom, a także przestrzegać dystansu społecznego. 

Sytuację skomentował na swoim Twitterze parlamentarzysta z Vanuatu Ralph Regenvanu. "Wprowadzając we wszystkich portach surowe obostrzenia dot. przyjazdu do kraju, nie przewidzieliśmy, że zwłoki, które wypłyną na brzeg i zostaną umieszczone w jedynym domu pogrzebowym w kraju, mogą być zakażone COVID-19" - napisał.

Więcej o: