USA. Walter Mondale nie żyje. "Najlepszy wiceprezydent w historii"

W poniedziałek 19 kwietnia zmarł w Minneapolis Walter Mondale, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Był liberalnym głosem Demokratów, a swoją funkcję pełnił za czasów Jimmy'ego Cartera, który nazwał go najlepszym wiceprezydentem w historii USA. Miał 93 lata.

Walter Mondale, były wiceprezydent USA, zmarł w poniedziałek we własnym domu w Minneapolis. Jego rodzina oświadczyła, że plany budowania pomników w Minnesocie i Waszyngtonie na cześć przedstawiciela Demokratów zostaną ogłoszone później - donosi BBC.

Zobacz wideo Kim jest Kamala Harris, nowa wiceprezydentka USA?

Walter Mondale przedstawił zaskakującą obietnicę podniesienia podatków

Walter Mondale funkcję wiceprezydenta pełnił podczas kadencji Jimmy'ego Cartera od 1977 do 1981 roku. Zdaniem Cartera był najlepszym wiceprezydentem w historii kraju i "nieocenionym partnerem". W 1984 roku, po skończonej wiceprezydenturze, był kandydatem na prezydenta z ramienia Demokratów.  Konkurował z Reaganem, republikaninem. Mondale wybrał wtedy Geraldine Ferraro, kongresmenkę Demokratów z Nowego Jorku na wiceprezydentkę. Pomimo tego historycznego wyboru poniósł jedną z najgorszych porażek w historii wyborów prezydenckich w USA. Przegrał w 49 z 50 stanów. Poparła go tylko rodzinna Minnesota i Waszyngton. Może to mieć związek faktem, że w swoim programie wyborczym przedstawił zaskakującą obietnicę podniesienia podatków.

Mam na myśli biznes. Do końca mojej pierwszej kadencji zredukuję deficyt budżetowy Reagana o dwie trzecie. Powiedzmy wprost. Trzeba to zrobić. Pan Reagan też podniesie podatki, ale wam tego nie powie

- mówił Mondale, który po latach podkreślał, że cieszy się, że powiedział wtedy prawdę.

Strzelanina w Chicago. Zginęła 7-latkaUSA. 7-letnia dziewczynka zastrzelona przed McDonald's w Chicago

Osiemnaście lat po spektakularnej przegranej, kiedy 11 dni przed wyborami zmarł senator Paul Wellstone, demokraci z Minnesoty prosili go, aby kandydował do senatu. Mondale się zgodził, ale przegrał z republikaninem Normem Colemanem, który przedstawił go jako nieco zacofanego przedstawiciela poprzedniej epoki - pisze Reuters. W latach 1993-1996 był natomiast ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Japonii.

Joe Biden: Mondale był drogim przyjacielem i mentorem

Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się z Jill o śmierci wiceprezydenta Waltera Mondale'a, ale z wielką wdzięcznością mogliśmy nazwać jednego z najbardziej oddanych patriotów i urzędników państwowych drogim przyjacielem i mentorem

- stwierdzili w oświadczeniu Joe Biden z żoną Jill. Walter Mondale był pierwszym kandydatem w wyborach USA, który wybrał kobietę jako kandydatkę na wiceprezydenta. - Wiem, jak bardzo był zadowolony mogąc zobaczyć, jak Kamala Harris została wiceprezydentem - dodał Biden.

Strzelanina w USAKolejna strzelanina w USA, są ranni. To 5 takie zdarzenie w ciągu doby

Więcej o: