Przełom w Niemczech. Biskupi skrzykują się, by błogosławić pary jednopłciowe. "Miłość zwycięża"

Niemiecki Kościół może czekać wielka zmiana. Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, opowiedział się za zmianą podejścia Kościoła do błogosławieństwa związków par tej samej płci. Wcześniej do błogosławieństwa związków jednopłciowych, wbrew stanowisku Watykanu, nawoływał arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn.

- Ludzie w związkach homoseksualnych chcą błogosławieństwa Kościoła  - powiedział Georg Bätzing. Stanowisko niemieckiego duchownego przytacza portal National Catholic Reporter. - Chcą, aby Kościół docenił wartość ich życia i nie odmawiał im błogosławieństwa Bożego [...] Musimy sprostać temu życzeniu - dodał Bätzing. 

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy

Niemcy. Księża pobłogosławią związki par jednopłciowych? "Czeka nas zmiana"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec podkreślił, że należy "ocenić w nowy sposób" kwestię związków homoseksualnych i innych związków partnerskich zawieranych poza małżeństwem. Bätzing dodał, że Kościół nie może dłużej wychodzić z założeń samego prawa naturalnego. Według niego duchowni - zamiast o doktrynie - powinni częściej myśleć o "opiece i odpowiedzialności za drugą osobę".  

Ambasada Rosji w PradzeRosja o decyzji Czech: Praga wie, jakie są konsekwencje takich sztuczek

- W tym celu potrzebujemy intensywnej konfrontacji. Nie możemy dłużej odpowiadać na te pytania prostym "tak" lub "nie". To jest niemożliwe - powiedział.  

Bätzing zaznaczył, że rozumie stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, które zakazuje błogosławieństwa związków jednopłciowych. Zdaniem duchownego odzwierciedla to stan doktryny kościelnej. - Ale to nie pomaga, bo od dawna następuje rozwój duszpasterstwa, który ją (doktrynę - red.) przekracza. A to oznacza, że czeka nas zmiana - przyznał.

Niektórzy niemieccy duchowni zapowiedzieli, że 10 maja, wbrew stanowisku Kongregacji Nauki Wiary, pobłogosławią związki par jednopłciowych. Jednym z nich jest biskup Franz-Josef Overbeck z Essen. Duchowny zapowiedział, że podlegli mu księża nie będą ponosić konsekwencji kanonicznych za błogosławieństwo par gejów i lesbijek. W akcji "Miłość zwycięża, błogosławieństwo dla kochanków" weźmie udział kilkanaście kościołów na terenie Niemiec.  

"Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu"

Dyskusja o błogosławieństwie par jednopłciowych rozgorzała na nowo po marcowym dekrecie Kongregacji Nauki Wiary. Zatwierdzony przez papieża Franciszka dokument dokonuje wyraźnego rozróżnienia pomiędzy błogosławieństwem osób homoseksualnych i ich związków. Podkreślono w nim, że osoby homoseksualne należy traktować z szacunkiem oraz godnością. Dodano jednak, że zgodnie z nauczaniem katolickim małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest częścią planu Boga i ma na celu stworzenie nowego życia, a co za tym idzie związki jednopłciowe nie mogą być błogosławione.   

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka o planach zamachu. "Prawdopodobnie CIA, FBI". Jest polski wątek

"Obecność w takich relacjach elementów pozytywnych, które same w sobie mają być cenione i doceniane, nie może ich usprawiedliwić i uczynić ich prawowitymi przedmiotami kościelnego błogosławieństwa. [...] Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić mu się zmienić" - czytamy w dokumencie.  

Decyzji Watykanu sprzeciwił się Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia i kardynał. Schönborn podkreślił, że jeśli prośba o błogosławieństwo związku jednopłciowego jest szczerym pragnieniem łaski Bożej, to nie odmówi udzielenia aktu błogosławieństwa.  Dodał, że Kościół powinno się postrzegać jako matkę, która nie powinna odmawiać błogosławieństwa swych dzieci.

Więcej o: