Raul Castro rezygnuje z funkcji szefa Partii Komunistycznej Kuby

Raul Castro ogłosił w piątek, że rezygnuje z funkcji szefa Partii Komunistycznej Kuby - informuje agencja Associated Press.

89-letni Raul Castro w piątek ogłosił, że przechodzi na emeryturę z poczuciem "spełnionej misji". Dodał, że przekazuje przywództwo "wszechpotężnej Kubańskiej Partii Komunistycznej młodszemu pokoleniu". Castro wyznaczył datę odejścia już pięć lat temu i dotrzymał danego słowa. 

Raul Castro rezygnuje z funkcji szefa Partii Komunistycznej Kuby

Raul Castro nie przekazał, kogo poprze jako swojego następcę, ale wcześniej wskazywał na nazwisko 60-lentniego Miguela Diaz-Canela, który zastępował go w 2018 roku na stanowisku prezydenta. Diaz-Canel jest przedstawicielem młodszego pokolenia lojalistów, którzy forsują gospodarcze otwarcie Kuby bez ingerowania w jej system partyjny.

Trudna sytuacja na Kubie

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do znacznego pogorszenia stanu gospodarki. Do tego doszły bolesne reformy finansowe oraz ograniczenia narzucone przez administrację Donalda Trumpa. Gospodarka Kuby zanotowała 11-procentowy spadek. W sklepach, przed którymi ustawiały się długie kolejki, brakowało żywności. Sytuacja zaczęła przypominać warunki, które nastąpiły w 1990 roku - po upadku ZSRR.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Mapa schronów w Kijowie Władze Kijowa opublikowały mapę schronów

Więcej o: