Rosja wydali pięciu polskich dyplomatów. To odpowiedź na sankcje

Rosja wydali pięciu polskich i dziesięciu amerykańskich dyplomatów - poinformowało o tym tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych.

- Pięciu polskich dyplomatów zostanie wydalonych z Rosji - przekazał w piątek rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow. Zaznaczył jednocześnie, że - jak cytuje agencja TASS - to reakcja na amerykańskie sankcje i na to, że w ich kwestii "podobnie jak administracja amerykańska szybko zaśpiewała Warszawa", która w czwartek zażądała wyjazdu z Polski trzech przedstawicieli rosyjskiej dyplomacji. - Odpowiadamy w odpowiedni sposób - dodał. Wydalonych zostanie również 10 dyplomatów amerykańskich.

Zobacz wideo Morawiecki i Salvini w Budapeszcie. Belka: Na Kremlu na pewno są zadowoleni

Ukraiński żołnierz, 14.04.2021 r.Szef MSW Ukrainy z apelem ws. Rosji. "Wściekły pies u naszych bram"

Siergiej Ławrow poinformował też, że w czwartek otrzymał od strony amerykańskiej listę, na której znajdują się nazwiska dziesięciu dyplomatów rosyjskich pracujących w Stanach Zjednoczonych. Minister dodał, że dokument zawierał prośbę, aby wskazane osoby opuściły terytorium USA. - Odpowiemy tym samym - oświadczył Siergiej Ławrow i zapowiedział, że jeszcze dziś lista z konkretnymi nazwiskami zostanie przekazana amerykańskiemu ambasadorowi w Moskwie.

Amerykańskie sankcje wobec Rosji

W czwartek Stany Zjednoczone, oprócz wydalenia rosyjskich dyplomatów, ogłosiły sankcje wobec 16 Rosjan, 16 rosyjskich organizacji i zakazały amerykańskim firmom kupowania na rynku pierwotnym rosyjskich obligacji. "Stany Zjednoczone są przywiązane do bezpieczeństwa własnego i sojuszników oraz partnerów. Nasze działania podkreślają przywiązanie do tej podstawowej zasady” - oświadczył Biały Dom. Sankcje poparły kraje UE i NATO. Po nałożeniu sankcji Rosja zapowiedziała "nieodwracalny" odwet za takie działanie USA.

Władimir PutinRosja zapowiada odwet za sankcje nałożone przez USA

Więcej o: