Rosja zamyka Cieśninę Kerczeńską. Protestuje ukraińskie MSZ. "Kolejny krok w eskalacji napięcia"

Rosja na pół roku ogranicza żeglugę Cieśniną Kerczeńską łączącą Morze Czarne z Azowskim. Poinformował o tym MSZ Ukrainy, jednocześnie wyrażając protest przeciwko takiemu posunięciu, które może sparaliżować połączenia z ukraińskimi portami na Morzu Azowskim. Rosja ostrzelała 3 okręty ukraińskiej marynarki wojennej.

Jak czytamy w komunikacie ukraińskiego resortu dyplomacji, Rosja od przyszłego tygodnia do października planuje zablokować część Morza Czarnego w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej. Blokada dotyczyć ma okrętów wojskowych i statków innych krajów. Powodem mają być ćwiczenia wojskowe. MSZ Ukrainy podkreśla, że takie działania Rosji są "kolejnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i kolejnym krokiem w eskalacji napięcia".

Rosja blokuje Cieśninę Kerczeńską

Kreml rości sobie prawo do kontroli Cieśniny Kerczeńskiej, przez którą zbudowano most łączący okupowany Krym z Rosją. W 2018 roku w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej Rosja ostrzelała 3 niewielkie okręty ukraińskiej marynarki wojennej i zatrzymała ich załogi.

Władimir PutinRosja zapowiada odwet za sankcje nałożone przez USA

Ukraina - Rosja dokonuje prowokacji na Morzu Azowskim

Rosyjskie okręty wojskowe dokonują prowokacji wobec jednostek ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Azowskim. Poinformowało o tym dowództwo ukraińskich morskich sił zbrojnych.

W komunikacie ukraińskiej marynarki wojennej nie napisano, jakich dokładnie prowokacji dopuściły się rosyjskie okręty. Jak czytamy, na Morzu Azowskim jednostki rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa po raz kolejny próbowały przeszkodzić legalnym działaniom grupy kutrów ukraińskiej marynarki wojennej. Jak napisano, nie zważając na te działania, ukraińskie okręty kontynuowały wykonywanie swoich zadań. Z kolei według ukraińskiego MSZ, Rosja, pod pretekstem ćwiczeń wojskowych, w przyszłym tygodniu zamierza wprowadzić półroczną blokadę żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską łączącą Morze Czarne z Azowskim.

Policja przed aresztem, pod którym odbył się protest ws. Aleksieja NawalnegoKonto matki Nawalnego na Facebooku zostało zablokowane

W 2018 roku Rosja w na Morzu Czarnym w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej ostrzelała 3 ukraińskie wojskowe kutry zmierzające na wody Morza Azowskiego. Doprowadziło to wówczas do eskalacji napięcia w regionie.

Zobacz wideo Morawiecki i Salvini w Budapeszcie. Belka: Na Kremlu na pewno są zadowoleni
Więcej o: