Szefowa KE zaszczepiona. W piątek swoją dawkę przyjmie Angela Merkel

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otrzymała pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Poinformowała o tym w czwartek na Twitterze. W piątek natomiast zaszczepiona zostanie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zgodnie z informacjami dziennika "Die Welt" ma ona przyjąć preparat koncernu AstraZeneca.

"Po tym, jak przekroczyliśmy liczbę 100 milionów szczepień w UE, bardzo się cieszę, że dostałam dziś (w czwartek) pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19" - napisała Ursula von der Leyen.

"Szczepienia będą dalej nabierać tempa w miarę przyspieszania dostaw w UE. Im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej będziemy mogli opanować pandemię" - oceniła. Nie podała, jakiej firmy szczepionkę przyjęła.

Ursula von der Leyen przyjęła pierwszą dawkę szczepionki. W piątek zaszczepiona zostanie Angela Merkel

Kilka dni temu rzecznik rządu Steffen Seibert ogłosił, że  kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza wkrótce poddać się szczepieniu.

Mateusz MorawieckiMorawiecki ma "wspaniałą wiadomość dla Narodowego Programu Szczepień"

Kanclerz ma ponad 60 lat i tym samym należy do grona osób, które kwalifikują się do szczepień preparatem AstraZeneki w Niemczech.

Na początku kwietnia prezydent Frank-Walter Steinmeier również zaszczepił się szczepionką tej firmy. - Ufam szczepionkom zatwierdzonym w Niemczech. Dziś otrzymałem pierwszą szczepionkę AstraZeneki. Szczepienia to kluczowy krok na drodze do wyjścia z pandemii - powiedział wówczas szef państwa.

29 marca 2021 . Gigantyczna kolejka do szczepień na COVID-19 w Netto Arenie w SzczecinieLekarka o szczepieniach: Ludzie przychodzą poza kolejnością

Niemiecka stała komisja ds. szczepień (STIKO) zaleciła pod koniec marca, by szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca podawać wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia z powodu danych dotyczących rzadkich przypadków zakrzepicy żył po podaniu tego preparatu.

*

Artur Ciechanowicz, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Szczepienie poza kolejnością i bez skierowania, żeby nie marnować dawek? "Mamy różne warianty"
Więcej o: