Wlk. Brytania. Królowa Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków po śmierci księcia Filipa. Pogrzeb w sobotę

Elżbieta II wróciła już do wykonywania swoich obowiązków po śmierci męża - księcia Filipa. We wtorek hrabia Earl Peel miał audiencję u królowej Wielkiej Brytanii, podczas której zrezygnował z pełnienia stanowiska lorda szambelana. Funkcję tę obejmie były szef MI5 Andrew Parker.

Jak donosi portal vanityfair.com, ceremonia odbyła się na zamku w Windsorze, a hrabia Earl Peel przekazał Elżbiecie II laskę oraz insygnia urzędu lorda szambelana. Rolą lorda szambelana jest m.in. ułatwianie komunikacji między władcą a Izbą Lordów oraz organizowanie uroczystości z udziałem członków rodziny królewskiej.

Peel zajmował się tym przez 14 lat, a o przejściu na emeryturę poinformował w 2020 roku. Funkcję po hrabim przejął 1 kwietnia były szef MI5 Andrew Parker.

Zobacz wideo "The Crown" to najlepsza produkcja o rodzinie królewskiej? Na pewno jedna z droższych

Królowa Elżbieta II odebrała laskę oraz insygnia lorda szambelana od hrabiego Peel

"Hrabia Peel miał dziś audiencję u Królowej, oddał swoją laskę i insygnia urzędu Lorda Szambelana oraz odznakę Kanclerza Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego i wyszedł po zrzeczeniu się funkcji Lorda Szambelana, kiedy Jej Wysokość nadała mu Królewski Łańcuch Wiktoriański" - napisano o spotkaniu królowej z hrabią w oficjalnym rejestrze wydarzeń z udziałem członków rodziny królewskiej.

Książę FilipKsiążę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 17 kwietnia o godzinie 14.45. Pogrzeb będzie kameralny i zostanie zorganizowany z zachowaniem obowiązujących obostrzeń, czyli weźmie w nim udział tylko 30 osób. Procesja wyruszy o 14.45 z zamku Windsor i w ciągu ośmiu minut dotrze do położonej na terenie posiadłości kaplicy św. Jerzego. Na pogrzeb księcia Edynburga przyleci ze Stanów Zjednoczonych książę Harry.

Śmierć księcia Filipa. Książę Karol wydał oświadczenieŚmierć księcia Filipa. Książę Karol wydał oświadczenie. "Tato byłby poruszony"

Więcej o: