Chorwacja. Bocian Klepetan pokonał 13 tysięcy kilometrów i znów wrócił do ukochanej Maleny

Bocian Klepetan przebył 13 tysięcy kilometrów, by jak co roku spotkać się ze swoją ukochaną Maleną. To już 19. raz, kiedy wraca on do swojej partnerki z pobytu w Afryce.
Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Relację bocianów Klepetana i Maleny opisywaliśmy już kilka lat temu. Zwierzęta przez kilka miesięcy w roku przebywają w miejscowości Brodski Varoš, niedużej chorwackiej wsi znajdującej się nieopodal miasta Slavonski Brod. Co roku w sierpniu Klepetan odlatuje do ciepłych krajów, Malena pozostaje natomiast sama w Chorwacji, ponieważ w wyniku urazu nie może latać.

 

Jak tłumaczył jej opiekun w programie kanału The Dodo w serwisie YouTube, wiele lat temu została ona postrzelona przez myśliwego w skrzydło. Na dachu swojego domu mężczyzna opiekujący się Maleną wybudował dla ptaka gniazdo. Kiedy jednak robi się zimno, bocianica spędza czas w jego garażu. Mężczyzna dba o niepełnosprawnego ptaka już od niemal 30 lat. - Ten bocian to całe moje życie - powiedział.

Bocian Klepetan przebył 13 tys. km, by wrócić do ukochanej w Chorwacji

Jak podaje TVN Meteo, w tym roku Klepetan już zjawił się u swojej ukochanej. To 19. raz, kiedy ptak przemierza kilkanaście tysięcy kilometrów, by spotkać się z partnerką. Opiekun Maleny nie kryje zaskoczenia, że bocian pojawił się z powrotem w Chorwacji mimo nadal chłodnej pogody. 

Bocian czarny Czarny bocian Florentino już przyleciał do Polski. Czeka na swoją partnerkę

- Przyleciał w niedzielę około godziny 15. Byłem trochę zaskoczony. Myślałem, że zjawi się później niż zwykle, biorąc pod uwagę pogodę, bo jest zimno. Ale dzięki Bogu przyleciał cały i zdrowy - powiedział Stjepan Vokić. - Klepetan i Malena pracują nad gniazdem, jaja będą za około 10 dni - dodał. Jak na razie para doczekała się 66 młodych. Opiekun Maleny liczy, że w tym roku doczekają się co najmniej dziesięciorga dzieci

Bociany Dlaczego wiosną ptaki wracają do Polski, zamiast zostać na południu?

Więcej o: