Koronawirus. Czechy skłonne odkupić wszystkie szczepionki AstraZeneca od Danii

W związku z incydentalnymi przypadkami zakrzepów krwi po zaszczepieniu preparatem AstraZeneca Dania zdecydowała się wycofać te szczepionki aż do odwołania. Zainteresowanie odkupieniem pozostałych 2,4 milionów dawek preparatu wyraziły Czechy.
Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

11 marca, tuż po pierwszych doniesieniach o rzadkich przypadkach zakrzepicy po podaniu szczepionki AstraZeneca, Dania zdecydowała się zawiesić stosowanie preparatu. Jak podaje BBC, mimo że Światowa Organizacja Zdrowia, a także Europejska Agencja Leków rekomendują stosowanie szczepionki, w środę 14 kwietnia szef Duńskiej Administracji Zdrowia, Søren Brostøm, poinformował, że kraj całkowicie rezygnuje z jej stosowania. - Kampania szczepień w Danii będzie kontynuowana bez szczepionki AstraZeneca - powiedział.

Na około 150 000 szczepień wykonanych w kraju preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego doszło do dwóch poważnych przypadków zakrzepicy, z których jeden okazał się śmiertelny. Duński rząd zapowiedział, że nie może jednak wykluczyć użycia szczepionek w późniejszym czasie. Tymczasem zainteresowanie pozostałymi 2,4 milionami dawek preparatu wyraził rząd Czech

Dania rezygnuje ze szczepienia AstraZeneką. Czechy zainteresowane odkupieniem preparatu

"Dania ogłosiła, że wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Poleciłem ambasadorowi Republiki Czeskiej w Kopenhadze, by niezwłocznie skontaktował z władzami duńskimi i ogłosił zainteresowanie Republiki Czeskiej zakupem wszystkich szczepionek AstraZeneca z Danii" - napisał minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamácek na Twitterze.

W kolejnym wpisie minister poinformował, że kraj poszukuje szczepionek na całym świecie. "W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków" - dodał. 

Centrum Badań nad Epidemiologią i Mikrobiologią Gamaleya, które opracowało szczepionkę Sputnik V, powiedziało natomiast w rozmowie z BBC, że nie wykryto żadnych przypadków zakrzepów krwi związanych z ich preparatem. 

Więcej o: