Koronawirus. Czechy skłonne odkupić wszystkie szczepionki AstraZeneca od Danii

W związku z incydentalnymi przypadkami zakrzepów krwi po zaszczepieniu preparatem AstraZeneca Dania zdecydowała się wycofać te szczepionki aż do odwołania. Zainteresowanie odkupieniem pozostałych 2,4 milionów dawek preparatu wyraziły Czechy.
Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

11 marca, tuż po pierwszych doniesieniach o rzadkich przypadkach zakrzepicy po podaniu szczepionki AstraZeneca, Dania zdecydowała się zawiesić stosowanie preparatu. Jak podaje BBC, mimo że Światowa Organizacja Zdrowia, a także Europejska Agencja Leków rekomendują stosowanie szczepionki, w środę 14 kwietnia szef Duńskiej Administracji Zdrowia, Søren Brostøm, poinformował, że kraj całkowicie rezygnuje z jej stosowania. - Kampania szczepień w Danii będzie kontynuowana bez szczepionki AstraZeneca - powiedział.

Na około 150 000 szczepień wykonanych w kraju preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego doszło do dwóch poważnych przypadków zakrzepicy, z których jeden okazał się śmiertelny. Duński rząd zapowiedział, że nie może jednak wykluczyć użycia szczepionek w późniejszym czasie. Tymczasem zainteresowanie pozostałymi 2,4 milionami dawek preparatu wyraził rząd Czech

AstraZeneca. W Belgii zakaz dla niektórych grup wiekowych, w Hiszpanii kolejki po preparatAstraZeneca. W Belgii ograniczenia wiekowe, w Hiszpanii kolejki po preparat

Dania rezygnuje ze szczepienia AstraZeneką. Czechy zainteresowane odkupieniem preparatu

"Dania ogłosiła, że wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Poleciłem ambasadorowi Republiki Czeskiej w Kopenhadze, by niezwłocznie skontaktował z władzami duńskimi i ogłosił zainteresowanie Republiki Czeskiej zakupem wszystkich szczepionek AstraZeneca z Danii" - napisał minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamácek na Twitterze.

W kolejnym wpisie minister poinformował, że kraj poszukuje szczepionek na całym świecie. "W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków" - dodał. 

Szczepionka firmy AstraZenecaAstraZeneca wydała oświadczenie. Spełni żądania agencji leków

Centrum Badań nad Epidemiologią i Mikrobiologią Gamaleya, które opracowało szczepionkę Sputnik V, powiedziało natomiast w rozmowie z BBC, że nie wykryto żadnych przypadków zakrzepów krwi związanych z ich preparatem. 

Więcej o: