Wojska USA wycofują się z Afganistanu. Biden: Czas, by zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden potwierdził, że amerykańskie wojska do 11 września tego roku wycofają się z Afganistanu. - Nie będziemy pospiesznie pędzić do wyjścia. Zrobimy to odpowiedzialnie, dokładnie i bezpiecznie w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami - powiedział.

USA rozpoczną wycofywanie swoich wojsk 1 maja, cała akcja ma się zakończyć przed 11 września.

- Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki. Czas, by amerykańskie wojska wróciły z Afganistanu do domu - mówił w środowym wystąpieniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

- Wkroczyliśmy do Afganistanu z powodu przerażających ataków z 11 września, które miały miejsce 20 lat temu. To nie wyjaśnia, dlaczego powinniśmy tam pozostać w 2021 roku. Zamiast wracać do wojny z talibami, musimy skupić się na wyzwaniach przyszłości - podkreślił.

Jak dodał Biden, jest czwartym amerykańskim prezydentem, za którego kadencji amerykańskie wojska przebywają w Afganistanie. - Nie przerzucę tej odpowiedzialności na piątego - zapowiedział.

Amerykański przywódca odbył w środę rozmowę z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

"Prezydent Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać ludność afgańską, w tym poprzez ciągły rozwój, pomoc humanitarną i w zakresie bezpieczeństwa. Prezydent Biden i prezydent Ghani potwierdzili swoje wspólne przekonanie, że należy dołożyć wszelkich starań w celu osiągnięcia politycznego porozumienia, aby ludność afgańska mogła żyć w pokoju" - czytamy w komunikacie Białego Domu.

Biały Dom wyznaczył termin wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. 'To doprowadzi do wojny domowej'Biały Dom wyznaczył termin wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu

Ministrowie obrony i spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego także uzgodnili, że wycofanie wojsk NATO z Afganistanu rozpocznie się 1 maja, a zakończy 11 września. - Razem uniemożliwiliśmy Afganistanowi bycie bezpieczną przystanią dla ataków terrorystycznych na nasze kraje - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Jens Stoltenberg przyznał, że decyzja o wycofaniu wojsk nie była łatwa i wiąże się z ryzykiem. - Staliśmy przed dylematem, ponieważ alternatywą dla uporządkowanego wyjścia było przygotowanie się na długookresowe, otwarte zaangażowanie militarne. Teraz obywatele Afganistanu muszą budować trwały pokój - dodał szef NATO.

Zobacz wideo Niepublikowane materiały marines z Afganistanu (2019 r.)

Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu

Amerykańskie wojska wkroczyły do Afganistanu po zamachach z 11 września 2001 roku. W 2014 roku USA formalnie zakończyły misję bojową, nadal jednak zapewniają szerokie wsparcie szkoleniowe siłom afgańskim, walczącym z talibami i grupami tak zwanego Państwa Islamskiego.

Prezydent Donald Trump zapowiadał wycofanie wojsk do 1 maja tego roku. Eksperci Pentagonu i generałowie postulowali jednak przesunięcie tej daty i uzależnienie redukcji sił USA w Afganistanie od sytuacji w tym kraju. Prezydent Joe Biden zgodził się na czteromiesięczną zwłokę. Odrzucił jednak postulat warunkowej redukcji i wyznaczył ostateczną datę wycofania amerykańskich oddziałów bojowych na 11 września, czyli 20. rocznicę zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton.

Biały Dom tłumaczy, że przesunięcie daty zakończenia obecności wojskowej w Afganistanie pozwoli na stopniowe i uporządkowane wycofywanie amerykańskich sił.

W trwającym niemal dwie dekady konflikcie w tym kraju zginęło ponad 2200 Amerykanów, a 20 tysięcy zostało rannych. Wojna w Afganistanie kosztowała Stany Zjednoczone prawie bilion dolarów.

Więcej o: