Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ przerwane. Rosji nie spodobała się flaga Kosowa

Wirtualne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zostało tymczasowe zawieszone po tym, jak Rosja sprzeciwiła się pokazywaniu flagi Kosowa, która pojawiła się za ministrem spraw zagranicznych tego kraju.

- Ośmiu z 15 członków Rady Bezpieczeństwa nie uznaje Kosowa za państwo - powiedział zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polański i poprosił o schowanie flagi. Dodał następnie, że Rosja nie sprzeciwia się samej przemowie Doniki Gervalli z Kosowa, chodziło tylko o flagę - pisze france24.com.

Zobacz wideo "Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową"

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zostało zawieszone

Odkąd przez pandemię koronawirusa spotkania ONZ przeszły w tryb zdalny, taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy. Wcześniej natomiast nie było możliwości, aby ktoś złożył tego typu skargę - podczas tradycyjnych posiedzeń w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przedstawiciele przemawiają bez umieszczania obok nich flag krajów, które reprezentują - przypomina france24.com.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy w Donbasie Potrząsanie szabelką przykuło uwagę". Biden rozmawiał z Putinem o Ukrainie

Na sprzeciw Rosji zareagował przewodniczący spotkania, ambasador Wietnamu Dang Dinh Quy, który zawiesił posiedzenie, aby skonsultować sposób, w jaki można rozwiązać spór.  Obrady wznowiono po niecałej godzinie, a przewodniczący ostatecznie podkreślił, że tło wirtualnych spotkań nie powinno zakłócać posiedzenia, a flaga Kosowa może zostać, więc Donika Gervalla nie usunęła jej z pola widzenia kamery. Oburzony Polański nazwał to brakiem szacunku.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczic i Donald Trump Porozumienie Serbii i Kosowa. Komentarze po geście serbskiego prezydenta

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 roku. Nie wszystkie państwa ją uznały

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 roku, nie wszystkie kraje to zaakceptowały. Niepodległość Kosowa uznało do tej pory ponad 110 państw, wśród nich są Stany Zjednoczone i większość krajów należących do Unii Europejskiej. Nie uznały Kosowa za niepodległe państwo m.in. Serbia, Rosja i Chiny. 

Napięte relacje Kosowa i Serbii przeszkadzają obu krajom w wejściu do Unii Europejskiej, o co się starają.

Więcej o: