Sekretarz stanu USA z wizytą w Brukseli. Tematem rozmów sytuacja na Ukrainie. "Narastająca agresja Rosji"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybędzie we wtorek do siedziby NATO w Brukseli. Rozmowy szefa amerykańskiej dyplomacji z sojusznikami mają dotyczyć między innymi sytuacji na Ukrainie. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przyznała, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone ostatnimi działaniami Rosji.

Antony Blinken będzie przebywał w Brukseli do czwartku. Przed odlotem do Europy szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Zgodziliśmy się, ze Rosja musi zakończyć niebezpieczne gromadzenie wojsk oraz trwającą agresję wzdłuż granicy Ukrainy" - napisał na Twitterze Blinken.

Podczas wizyty sekretarza stanu USA  będzie odbywać się nadzwyczajne posiedzenie Komisji NATO-Ukraina. Przybędzie na nie również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Zostało zwołane na wniosek władz w Kijowie w związku z koncentracją rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie, a także atakami prorosyjskich sił w Donbasie.

W środę do Brukseli przybędzie również sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej w poniedziałek wieczorem wezwało Rosję do zakończenia agresywnej koncentracji wzdłuż granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie. "Polska niezmiennie wspiera Ukrainę, jej suwerenność i integralność terytorialną" - głosi wpis na Twitterze.

Zobacz wideo Komorowski o żałobie smoleńskiej

Białym Dom o "narastającej agresji"

Biały Dom w poniedziałek określił działania Rosji na granicy z Ukrainą mianem "narastającej agresji". Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki Jen Psaki powtórzyła, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone działaniami Rosji na granicy z Ukrainą.

- Monitorowaliśmy przez weekend narastającą agresję rosyjskich wojsk na granicy - powiedziała rzeczniczka Białego Domu. Psaki zaznaczyła, że sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin spotykają się w tym tygodniu w Brukseli z partnerami z NATO i że sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej będzie tematem rozmów.

Pilna wizyta polskich dyplomatów w związku z eskalacją w DonbasieUkraina. Pilna wizyta szefa polskiego MSZ w związku z eskalacją w Donbasie

- Oczywiście pozostajemy też w kontakcie z przedstawicielami władz Ukrainy na równych szczeblach - dodała Jen Psaki.

Ostrzeżenie pod adresem Moskwy skierował też szef dyplomacji USA Antony Blinken. W wywiadzie dla telewizji NBC powiedział, że jeśli Rosja będzie działać agresywnie i nieodpowiedzialnie to zapłaci za to cenę i poniesie konsekwencje.

Koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy będzie też jednym z tematów narady ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. Wideokonferencję z udziałem szefów dyplomacji państw członkowskich zaplanowano w przyszły poniedziałek, 19 kwietnia.

Więcej o: