Antony Blinken będzie przebywał w Brukseli do czwartku. Przed odlotem do Europy szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Zgodziliśmy się, ze Rosja musi zakończyć niebezpieczne gromadzenie wojsk oraz trwającą agresję wzdłuż granicy Ukrainy" - napisał na Twitterze Blinken.
Podczas wizyty sekretarza stanu USA będzie odbywać się nadzwyczajne posiedzenie Komisji NATO-Ukraina. Przybędzie na nie również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Zostało zwołane na wniosek władz w Kijowie w związku z koncentracją rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie, a także atakami prorosyjskich sił w Donbasie.
W środę do Brukseli przybędzie również sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej w poniedziałek wieczorem wezwało Rosję do zakończenia agresywnej koncentracji wzdłuż granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie. "Polska niezmiennie wspiera Ukrainę, jej suwerenność i integralność terytorialną" - głosi wpis na Twitterze.
Biały Dom w poniedziałek określił działania Rosji na granicy z Ukrainą mianem "narastającej agresji". Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki Jen Psaki powtórzyła, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone działaniami Rosji na granicy z Ukrainą.
- Monitorowaliśmy przez weekend narastającą agresję rosyjskich wojsk na granicy - powiedziała rzeczniczka Białego Domu. Psaki zaznaczyła, że sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin spotykają się w tym tygodniu w Brukseli z partnerami z NATO i że sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej będzie tematem rozmów.
- Oczywiście pozostajemy też w kontakcie z przedstawicielami władz Ukrainy na równych szczeblach - dodała Jen Psaki.
Ostrzeżenie pod adresem Moskwy skierował też szef dyplomacji USA Antony Blinken. W wywiadzie dla telewizji NBC powiedział, że jeśli Rosja będzie działać agresywnie i nieodpowiedzialnie to zapłaci za to cenę i poniesie konsekwencje.
Koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy będzie też jednym z tematów narady ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. Wideokonferencję z udziałem szefów dyplomacji państw członkowskich zaplanowano w przyszły poniedziałek, 19 kwietnia.