Rosja. Pożar zabytkowej fabryki w Petersburgu. W akcji gaśniczej uczestniczy śmigłowiec

W Petersburgu płonie stara fabryka i centrum biznesowe Newska Manufaktura. Rosyjskie agencje prasowe informują o ofiarach śmiertelnych wśród strażaków biorących udział w akcji ratunkowej. Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne, jednak na razie nie ustalono przyczyny pożaru.

Według rosyjskich mediów, ogień objął ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych Newskiej Manufaktury i przedostał się na sąsiednią kamienicę. Z płonących budynków ewakuowano ponad 40 osób.

Jak poinformowała agencja TASS, pożar został zgłoszony służbom po godz. 12:30 czasu lokalnego. Początkowo ogień objął powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych. 

Agencja Ria Novosti przekazała, że w trakcie akcji ratowniczej zginęło dwóch strażaków, a jeden w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Z kolei według TASS śmierć poniósł jeden strażak. 

Pożar Newskiej Manufaktury w PetersburguPożar Newskiej Manufaktury w Petersburgu Fot. Dmitri Lovetsky / AP Photo

Rosja. Pożar Newskiej Manufaktury w Petersburgu

W akcji ratowniczej bierze udział 300 strażaków, wyposażonych w kilkadziesiąt wozów i śmigłowiec. Według petersburskiego portalu Fintanka.ru, w marcu strażacy przeprowadzili w fabryce kontrolę systemów przeciwpożarowych i wskazali dziewięć nieprawidłowości.

- Wszystkie cztery piętra budynku stanęły w płomieniach. Zawaliły się stropy oraz dach - powiedział TASS przedstawiciel petersburskiego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Przebieg akcji gaśniczej utrudniały silne wiatry i szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Przyczyny pożaru będzie ustalać Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Budynek Newskiej Manufaktury został wzniesiony w połowie XIX w. Od tamtej pory funkcjonowała w nim fabryka materiałów wełnianych. W ostatnich latach fabryka zajmował tylko część pomieszczeń, a pozostałe wynajmowano petersburskiemu centrum biznesowemu.

Zobacz wideo Pożar restauracji nad zalewem Rejów
Więcej o: