Indonezja. Podwodne trzęsienie ziemi o sile 6,7 stopni w pobliżu Jawy. Wstrząsnęło hotelami na Bali

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 stopni miało miejsce w sobotę, 10 kwietnia nieopodal miejscowości Malang - indonezyjskiej prowincji Jawy Wschodniej. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na pełnym morzu - 82 kilometry pod dnem oceanu, w odległości 44 kilometrów od lądu.

Amerykańska służba geologiczna USGS podała, że w pobliżu indonezyjskiej wyspy Jawy miało miejsce podwodne trzęsienie ziemi. W komunikacie wydanym przez służbę monitoringu nie wydano ostrzeżenia o tsunami.

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Indonezja. Trzęsienie ziemi o sile 6,7 stopni - nie ma ofiar

Wybrzeże Indonezji w sobotę 10 kwietnia było areną o zwiększonej aktywności sejsmicznej. Jak podaje jknewstoday.com: "wszystko się kołysało". Trzęsienie ziemi było odczuwalne w mieście Malang i miało siłę 6,7 stopni. Budynki drżały. - To było dość mocne i trwało długo - powiedziała rezydentka Ida Magfiroh. Silne trzęsienie ziemi uszkodziło budynki na głównej indonezyjskiej wyspie Jawa i wstrząsnęło turystycznymi hotelami Bali.

Wcześniej Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) podało, że w pobliżu miasta Biltar, również na Jawie Wschodnie, odnotowano wstrząsy o magnitudzie 5,9. Nie ma informacji o ewentualnych zniszczeniach, ani ofiarach. Nie wydano również ostrzeżenia przed tsunami.

Indonezja - samo centrum tzw. pacyficznego pierścienia ognia

Indonezja często doświadcza aktywności sejsmicznych i wulkanicznych. Wszystko z uwagi na fakt, że znajduje się na tzw. pacyficznym "pierścieniu ognia", czyli miejscu, gdzie zderzają się płyty tektoniczne. To strefa częstych trzęsień ziemi, erupcji wulkanicznych, złożona z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych oraz aktywnych wulkanów.

W 2018 roku Indonezję nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia, a w jej konsekwencji tsunami w Palau, na wyspie Sulawesi, które spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób. 26 grudnia 2004 r., niszczycielskie trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera nawiedziło wybrzeże Sumatry. Ruchy tektoniczne wywołały tsunami, które zabiło 220 000 ludzi w całym regionie, z czego 170 000 osób w Indonezji.

Więcej o: