Na Karaibach budzą się wulkany. Dwie erupcje La Soufriere. Ewakuacja 20 tys. osób. Pył dotrze na Barbados

Na karaibskiej wyspie Saint Vincent doszło do dwukrotnej erupcji wulkanu. 20 tys. osób zostało ewakuowanych drogą morską. Jak poinformowała lokalna Organizacja Zarządzania Kryzysowego, popiół wyrzucony z krateru uniósł się na wysokość 10 kilometrów.
Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

Karaibski wulkan La Soufrière był uśpiony od ponad 40 lat. Jego wcześniejsza erupcja miała miejsce w 1979 roku, jednak od grudnia wulkan wykazywał oznaki wznowienia swojej aktywności. Do erupcji doszło w piątek (9 kwietnia) rano, czasu miejscowego. Sześć godzin później doszło do kolejnego, słabszego już, wybuchu.

Wybuch wulkanu na Karaibach. Ewakuowano prawie 20 tys. osób 

Jak podaje BBC, w czwartek wieczorem na wulkanie zaobserwowano lawę, w nocy premier Ralph Gonsalves zorganizował pilną ewakuację mieszkańców z "czerwonych stref". Na razie nie ma informacji o poszkodowanych, ani o zniszczeniach. Drogą morską ewakuowano niemal 20 tys. osób. Mieszkańcy relacjonują, że erupcjom towarzyszył ogromny huk oraz spadające kamienie. "Czuję i słyszę dudnienie w zielonej, bezpiecznej strefie… zachowując możliwie jak największy spokój modlę się" - przekazał jeden z mieszkańców agencji prasowej AFP.

Wybuch wulkanu na Islandii Islandia. Wybuch wulkanu obok Reykjaviku. "Czerwone niebo"

Erupcja wulkanu na wyspie Saint Vincent: Popiół może powodować problemy z oddychaniem

Centrum Badań Sejsmicznych UWI poinformowało na swoim Twitterze o niebezpieczeństwach związanych z opadającym pyłem. "Opadanie popiołu wulkanicznego będzie powszechnym zagrożeniem na całym Saint Vincent i prawdopodobnie dotrze do sąsiednich wysp, takich jak Barbados" - czytamy w komunikacie.

"Popiół wulkaniczny niekoniecznie jest śmiertelny, ale może powodować problemy z oddychaniem, a także wpływać na pojazdy i silniki samolotów" - przestrzega organizacja. 

Jak donosi BBC, zauważono także wzmożoną aktywność wulkanu Montagne Pelée na Martynice, na północ od Saint Vincent.

Erupcja indonezyjskiego wulkanu Sinabung Erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze. Chmury pyłu przysłoniły niebo

Więcej o: