Niemcy sprowadzą rosyjski preparat Sputnik V. Zerwanie solidarności z UE? "Wirus nie zna granic"

Niemcy chcą kupić rosyjski preparat Sputnik V. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, zerwą solidarność z Unią Europejską w kwestii szczepionek. - Wirus nie zna granic. Jedynym kryterium ich zakupu powinna być skuteczność i bezpieczeństwo, a nie pochodzenie - mówił w czwartek były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Komisja Europejska przekazała w środę ministrom zdrowia państw członkowskich UE, że Bruksela nie planuje rozpocząć rozmów z Rosją w sprawie kupna preparatu Sputnik V. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział natomiast, że Niemcy sprowadzą rosyjskie szczepionki na własną rękę.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Niemcy kupią szczepionki Sputnik V, jeśli zatwierdzi je EMA

Ostateczną decyzję Niemcy mają podjąć wtedy, kiedy preparat Sputnik V zostanie zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków. EMA zainicjowała odpowiednią procedurę 4 marca - pisze "Rzeczpospolita". Na razie kraj chce ustalić, jakie ilości Rosja może dostarczyć i kiedy - podało źródło Reutersa. Jens Spahn podkreślił, że aby zakup rosyjskiego preparatu miał sens, powinien dotrzeć do Europy zanim pojawi się na rynku odpowiednia ilość "rodzimych" szczepionek. 

Angela MerkelMerkel: Mamy nową pandemię. Nowe odmiany wirusa groźniejsze

Premier Bawarii zapowiedział w środę, że region kupi 2,5 miliona dawek szczepionki Sputnik V pod tym samym warunkiem - jeśli zostanie ona zatwierdzona przez EMA. Dawki miałyby być najpierw sprowadzane z Rosji, a docelowo produkowane na miejscu.

Rosja nie ma szczepionek dla swoich obywateli, ale sprzeda je Europie

Rosja zdecydowała się na sprzedać szczepionek, choć sama nie ma ich na tyle dużo, aby zaszczepić własnych obywateli. Dawki podano 8,6 na 100 mieszkańców, a to mniej niż w Brazylii - pisze "Rzeczpospolita". Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian oskarżył Moskwę o traktowanie kwestii sprzedaży szczepionek jako gry politycznej - donosi euractiv.pl.

Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi jest już zarejestrowana w 59 krajach, chociaż nie otrzymała jeszcze zielonego światła od EMA. Jej skuteczność ocenia się na 91,6 proc - pisze euronews.com.

Sputnik V w Unii Europejskiej

Akcja szczepień w krajach Unii Europejskiej jest krytykowana za zbyt powolne tempo, a niektóre państwa członkowskie stwierdziły, że potencjalnie kupiłyby rosyjską szczepionkę. Do tej pory jednak, w Unii Europejskiej tylko Węgry zdecydowały się na zakup i podawanie obywatelom rosyjskiego preparatu Sputnik V. Premier Victor Orbán zapowiedział, że do końca maja wszyscy chętni w kraju otrzymają szczepionkę.

Pfizer rozpoczął badania szczepionki przeciw koronawirusowi na dzieciachKoronawirus. Pfizer rozpoczął badania szczepionki na dzieciach

Kanclerz Austrii zapowiedział, że nie będzie nawet czekać na zgodę Europejskiej Agencji Leków i również kupi rosyjski preparat.

Sputnik V zamówiły też Słowacja i Czechy. 

Więcej o: