Ks. Filip nie żyje. Flagi do połowy masztu, "operacja Forth Bridge" rozpoczęta. "Żałoba całej wspólnoty"

Książę Filip nie żyje - flagi na Pałacu Buckingham zostały wywieszone do połowy masztu, a na jego bramie zawisła oficjalna nota o śmierci męża królowej Elżbiety II. - Będzie to okres żałoby nie tylko dla rodziny królewskiej, ale dla całej wspólnoty - mówiła w rozmowie z TVN 24 dr Elżbieta Kamińska-Radomska, znawczyni brytyjskiej monarchii. Jakie będą kolejne kroki?

W piątek 9 kwietnia po południu poinformowano o śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Zmarł 2 miesiące przed swoimi setnymi urodzinami, trzy tygodnie wcześniej wyszedł ze szpitala.

Zobacz wideo "The Crown" to najlepsza produkcja o rodzinie królewskiej? Na pewno jedna z droższych

Książę Filip nie żyje. "Okres żałoby dla całej wspólnoty"

Wraz ze śmiercią księcia Filipa rozpoczęła się realizacja "operacji Forth Bridge" - to specjalny plan pogrzebowy przygotowany przez Pałac Buckingham na wypadek śmierci księcia Edynburga. Jakie kroki przewidują protokół dyplomatyczny i etykieta dworska?

To, co już nastąpiło, czyli opuszczenie flagi do połowy masztu - to informuje cały naród i wszelkie inne narody, że jest to czas żałoby. Kolejna sprawa to, oprócz mniej oficjalnego przekazu, wywieszenie na bramie Pałacu Buckingham oficjalnej informacji potwierdzonej przez królową Elżbietę. To również już nastąpiło. Będzie to okres żałoby nie tylko dla rodziny królewskiej, ale dla całej wspólnoty
I również na całym świecie, we wszystkich ambasadach, będzie opuszczona do połowy masztu flaga wspólnoty

- powiedziała w rozmowie z TVN 24 dr Elżbieta Kamińska-Radomska, znawczyni brytyjskiej monarchii

Jak dodała, uroczystości pogrzebowe będą najprawdopodobniej odbiegały od standardowych ze względu na pandemię i ograniczenia dotyczące gromadzenia się.

Według planu "Fourth Bridge" w całym kraju wraz z podaniem informacji o śmierci księcia zostaje ogłoszona żałoba narodowa. Królowa zwyczajowo powinna wrócić do swoich obowiązków najwcześniej po 30 dniach od śmierci małżonka - ostateczna decyzja należy jednak do niej samej.

Wokół zamku w Windsorze gromadzą się pierwsi Brytyjczycy, którzy chcą oddać hołd księciu. Kwiaty są składane także pod Pałacem Buckingham - informuje CNN. Królowa i jej mąż przenieśli się do zamku Windsor wiosną ubiegłego roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. To właśnie tam książę Filip zmarł.

<<Reklama>> Książka o rodzinie Windsorów dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: