Ukraina. Pilna wizyta szefa polskiego MSZ w związku z eskalacją w Donbasie. "Zagrożenie pokoju u granic"

Kwestia eskalacji napięcia militarnego przez Rosję - to główny temat wizyty szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie. Minister Zbigniew Rau spotkał się ze swoim odpowiednikiem - Dmytrem Kułebą. Wizytę, w komunikacie naszego MSZ, określono mianem "pilnej i nadzwyczajnej".

Jak czytamy w komunikacie ukraińskiej armii, wspierani przez Rosję bojówkarze ostatniej doby kilka razy atakowali ukraińskich żołnierzy. Ostrzelali infrastrukturę cywilną. Używali artylerii 122 mm, moździerzy i broni strzeleckiej. W wyniku ataków zginął jeden ukraiński wojskowy. To już jedenasty poległy ukraiński żołnierz w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

"Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Ukrainy chcę być z naszymi żołnierzami w trudnych czasach w Donbasie. Jadę na pozycje eskalacji" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że żołnierz, który zginął miał 23 lata.

Zobacz wideo Kim jest Wołodymyr Zełenski?

Rosyjskie wojska powietrznodesantowe podczas ćwiczeńRosja przesuwa wojska i grozi, czyli wojny raczej nie będzie

Minister Rau w Kijowie: Ukraina ma prawo się bronić!

"Nadzwyczajna i pilna" wizyta szefa polskiej dyplomacji związana jest z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy" i destabilizującym działaniom Rosji - chodzi o zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy oraz intensyfikację działań rosyjskiej propagandy.

Jak informuje polski resort spraw zagranicznych, ministrowie omówili zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie. Omówiono też kwestie bezpieczeństwa związane z budową gazociągu Nord Stream 2. - Ukraina ma prawo się bronić! - podkreślił minister Zbigniew Rau w rozmowie z Dmytrem Kułebą. Jak dodał, Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic.

Z kolei, jak czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ, minister Kułeba zaznaczył, że podczas gdy Rosja coraz bardziej zagraża bezpieczeństwu Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej, ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Jak dodał, Polska to "długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel".

Obaj szefowie resortów dyplomacji oddali też cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji pod murami Soboru Michajłowskiego. Znajdują się tam zdjęcia ukraińskich żołnierzy, poległych od początku konfliktu. Minister Rau spotkać się też ma z ukraińską delegacją w ramach tzw. trójstronnej grupy do spraw Donbasu.

Więcej o: