Czechy. Powołano czwartego ministra zdrowia podczas pandemii. Poprzedni blokował rosyjską szczepionkę

Czeski minister zdrowia Jan Blatny został odwołany ze stanowiska. Zmiany w resorcie domagał się prorosyjski prezydent Miloš Zeman. Nowy minister został Petr Arenberger, któremu podczas inauguracji Zeman życzył, żeby nie wpłynęła na niego "ideologiczna histeria" związana ze Sputnikiem V.

Powodem odwołania poprzedniego ministra zdrowia było jego krytyczne stanowisko w sprawie rosyjskiej szczepionki. Jan Blatny blokował dopuszczenie do stosowania w Czechach preparatu niezarejestrowanego przez Europejską Agencję Leków. Prezydent Czech Miloš Zeman ocenił, że minister szkodził w ten sposób Republice Czeskiej i jest współodpowiedzialny za śmierć wielu osób. Zeman jest zwolennikiem dopuszczenia do użycia rosyjskich i chińskich szczepionek przeciwko COVID-19.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Naciski prezydenta, by odwołać ministra zdrowia

Jan Blatny, odchodząc z resortu zdrowia po pięciu miesiącach, przekazał, że został odwołany na wniosek premiera. - Można interpretować to tak, że zdaniem premiera najgorsze mamy już za sobą. Odchodzę z czystym sumieniem, mając świadomość, że podejmowałem decyzje w oparciu o dane, analizy i zasady swojego fachu - powiedział Jan Blatny.

Następca Blatnego, Petr Arenberger, był dotychczas dyrektorem szpitala na praskich Vinohradach. W 2017 roku zdobył tytuł Lekarza Roku. Prezydent Czech, powołując go na stanowisko ministra zdrowia, życzył, aby nie wpływała na niego "ideologiczna histeria" związana ze Sputnikiem.

W marcu Zeman domagał się dymisji Blatnego i dyrektorki czeskiej agencji leków, na co nie zgodził się premier Andrej Babiš. Natomiast - jak wyjaśnia Politico - w tym czasie premier był krytykowany za odrzucenie unijnej umowy, która zapewniłaby Czechom dodatkowe dostawy szczepionek.

Babiš deklaruje, że poczeka ze Sputnikiem na opinię EMA

Podczas spotkania z Arenbergerem Milos Zeman, prezydent Czech, mówił, że powinno się "dążyć do uzyskania jak największej liczby szczepionek". Babiš poinformował jednak, że rząd będzie czekał na to, aż Sputnik V zostanie zaakceptowany przez EMA i dodał, że zmiana dymisja ministra Blatnego nie miała związku z rosyjską szczepionką.

Przed Janem Blatnym ministrem zdrowia był Roman Prymula. Został on odwołany po upublicznieniu zdjęć, na których widać było, że opuszczał restaurację otwartą, mimo obostrzeń związanych z epidemią. Z kolei poprzedni minister, Adam Vojtech niespodziewanie zrezygnował z funkcji we wrześniu 2020 roku.

Proces szczepień przeciwko COVID-19 w Czechach przebiega najwolniej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Tymczasem od poniedziałku rząd planuje poluzować restrykcje sanitarne i otworzyć niektóre szkoły i dopuścić do swobodnego przemieszczania się po kraju.

Słowacja. Dymisja premiera Igora MatoviczaSłowacja. Premier podał się do dymisji po tajnej umowie na szczepionki

Więcej o: