Władimir Putin będzie mógł rządzić do 2036 roku. Rosja właśnie uchwaliła prawo, które na to pozwoli

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która pozwoli mu kandydować na urząd prezydenta jeszcze dwukrotnie. Biorąc pod uwagę wydłużenie czasu trwania kadencji z czterech do sześciu lat, Putin będzie mógł pozostać na stanowisku do 2036 roku.

Jak podaje "The Guardian", Władimir Putin podpisał w poniedziałek 5 kwietnia ustawę, która pozwoli mu jeszcze dwukrotnie kandydować na prezydenta Rosji, co oznacza, że polityk może zajmować ten urząd aż do 2036 roku. Jeżeli do tego dojdzie, Putin będzie rządził krajem dłużej niż Józef Stalin.

Zobacz wideo Miedwiediew: Myślę, że Putin boi się Nawalnego

Władimir Putin rządzi Rosją od ponad 20 lat

Władimir Putin ma obecnie 68 lat. Między sierpniem 1999 roku a majem 2000 roku pełnił obowiązki prezydenta Rosji, gdy Borys Jelcyn zrezygnował z urzędu. W 2000 roku po raz pierwszy został wybrany na prezydenta kraju, w 2004 roku objął ten urząd na drugą kadencję. W 2008 roku Putin został premierem kraju a prezydentem - Dmitrij Miedwiediew. W tym czasie przepisy mówiły, że prezydent Rosji nie może sprawować urzędu dłużej niż dwie kadencje z rzędu. Podczas prezydentury Miedwiediewa, zostało zmienione prawo określające czas trwania każdej z kadencji - została ona wydłużona z czterech do sześciu lat. W 2012 roku Putin został ponownie wybrany na prezydenta Rosji, a sześć lat później uzyskał reelekcję na kolejną sześcioletnią kadencję. Obecna prezydentura Putina skończy się więc w 2024 roku. 

Prezydent Rosji Władimir Putin.Rosja. Pełna nietykalność dla byłych prezydentów i "przyszłych przestępstw"

Władimir Putin może być prezydentem Rosji do 2036 r.  Rządziłby dłużej niż Józef Stalin

Nowe przepisy ograniczają liczbę kadencji prezydenta do dwóch w ciągu całego jego życia. te dwie kadencje są jednak - wraz z wejściem w życie nowego prawa - liczone od nowa, czyli bez uwzględnienia kadencji sprawowanych w przeszłości. Dzięki tej nowelizacji Władimir Putin może pozostać na stanowisku do 2036 roku. Dodatkowo, jak pisaliśmy, w grudniu zeszłego roku, Putin podpisał ustawę, która ma zapewniać byłym prezydentom Rosji oraz ich rodzinom dożywotni immunitet chroniący przed odpowiedzialnością karną.

Władimir Putin podczas ćwiczeń na siłowniPutin pręży muskuły. I to dosłownie. Mocna wizerunkowa sesja prezydenta Rosji

Więcej o: