Królewska parada starożytnych władców. Egipt z pompą przewiózł mumie do nowego muzeum

22 mumie władców starożytnego Egiptu zostały przetransportowane ze słynnego Muzeum Egipskiego do nowego muzeum. Z tej okazji zorganizowano wielką paradę z motywami historycznymi.

Parada towarzyszyła przetransportowaniu 22 mumii - 18 królów i czterech królowych z czasów starożytnych - do nowego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej. Parada jest związana także z inauguracja działalności muzeum. Od 18 kwietnia zwiedzający będą mogli oglądać przetransportowane mumie w specjalnej sali. 

Władze zamknęły drogi wzdłuż Nilu na cele kosztującej miliony dolarów parady - podaje Al Dżazira. Stacja zwraca uwagę, że władze chciały z pompą pochwalić się swoją kolekcją archeologiczną w okresie, gdy turystyka niemal nie funkcjonuje z powodu pandemii

Każda z mumii była umieszczona na specjalnej platformie, w kapsule chłodzonej ciekłym azotem. Na platformach widoczne były podpisy informujące o tym, czyja mumia jest nią przewożona. Towarzyszyły im setki aktorów i tancerzy w strojach stylizowanych na ubrania starożytnych Egipcjan. 

Przewieziono m.in. mumię Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa, który rządził krajem przez 67 lat.

W ceremonii brał udział prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych
Więcej o: