Włochy. Oficer marynarki wojennej oskarżony o szpiegostwo. Dwaj rosyjscy dyplomaci wydaleni z kraju

Włoska policja przyłapała kapitana marynarki wojennej na przekazywaniu pracownikowi rosyjskiej ambasady tajnych dokumentów. Postawiono im zarzut szpiegostwa, a włoskie MSZ poinformowało o natychmiastowym wydaleniu z kraju dwóch rosyjskich urzędników zamieszanych w tę sprawę.

Kapitan i pracownik rosyjskiej ambasady zostali aresztowani na jednym z parkingów w Rzymie. Oskarżono ich o "poważne przestępstwa związane ze szpiegostwem i bezpieczeństwem państwa" - donosi "La Repubblica". Agencja Informacyjna Ansa poinformowała, że wśród przekazywanych dokumentów znalazły się również te należące do NATO. Wzbudziło to obawy o bezpieczeństwo członków sojuszu wojskowego - stosunki między Moskwą a NATO uległy pogorszeniu od czasu, kiedy Rosja anektowała Krym w 2014 roku.

Zobacz wideo Wywiad z prof. Leszkiem Kazaną, italianistą na Uniwersytecie Warszawskim

"To najpoważniejszy taki incydent od czasów zimnej wojny"

Policyjne źródło przekazało, że kapitan w zamian za udzielenie informacji otrzymał 5 000 euro - pisze "Reuters".

Szczepionka na COVID-19Włochy. Helikopter ze szczepionkami wysłany do odciętej od świata wioski

Przekazaliśmy ambasadorowi Rosji we Włoszech stanowczy protest rządu włoskiego i zawiadomiliśmy o natychmiastowym wydaleniu dwóch rosyjskich urzędników zaangażowanych w tę bardzo poważną sprawę

- przekazał za pośrednictwem Twittera Luigi di Mayo, włoski minister spraw zagranicznych i podziękował wywiadowi oraz aparatowi państwa za pracę na rzecz bezpieczeństwa kraju.

Włoski szef MSZ dodał, że oskarżenia o szpiegostwo pokazują, że nadal trzeba współpracować z sojusznikami, aby ulepszać środki ochrony bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli.

To najpoważniejszy taki incydent od czasów zimnej wojny

- skomentował sprawę dziennik "La Repubblica".

Rosja ma nadzieję, że ten incydent nie wpłynie na stosunki włosko-rosyjskie 

Przedstawiciele rosyjskiej ambasady znajdującej się w Rzymie wyrazili w rozmowie z agencją RIA Nowosti, nadzieję, iż ten incydent nie wpłynie na stosunki dyplomatyczne między państwami.

Testy na obecność koronawirusa.Włochy. Boss kalabryjskiej mafii aresztowany. Wpadł przez COVID-19

Wyrażamy ubolewanie w związku z wydaleniem z Rzymu dwóch pracowników rosyjskiej ambasady. Wyjaśniamy okoliczności tej decyzji

- poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ta sytuacja potęguje obawy, jakoby Włochy stały się w pewnym sensie furtką dla nielegalnej rosyjskiej działalności w Unii Europejskiej - pisze BBC.

Więcej o: