Włochy. Boss kalabryjskiej mafii z wyrokiem dożywocia aresztowany. Wpadł przez test na COVID-19

Francesco Pelle, który od dwóch lat uciekał przed wymiarem sprawiedliwości, został zatrzymany w portugalskiej klinice, gdzie leczył się z powodu koronawirusa. Mężczyzna jest skazany na dożywocie.

Jak informuje TheJournal.ie, 43-letni gangster został aresztowany w lizbońskim szpitalu, gdzie poddawał się leczeniu z powodu COVID-19. Obywatel Włoch został rozpoznany przez służby po tym, jak zlecono mu test na koronawirusa i skierowano go na kilkudniową hospitalizację.  

Włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese podała w oświadczeniu, że Pelle jest uznawany za jednego z najniebezpieczniejszych włoskich uciekinierów. Mężczyzna był związany z jednym z najbardziej znanych klanów przestępczych - 'Ndranghetą. 

W 2014 roku Pelle został skazany na dożywocie, jednak zniknął z Mediolanu w 2019 roku, tuż przed tym, jak włoski Sąd Najwyższy utrzymał jego wyrok w sprawie zabójstwa Marii Strangio z 2006 roku. Zbrodnia miała być prawdopodobnie odwetem za postrzelenie gangstera kilka dni wcześniej.

Zobacz wideo Zatrzymanie gangstera "Chulia", skazanego za zabicie sześciu osób

Proces kalabryjskiej mafii. Jeden z gangsterów schwytany dzięki programowi kulinarnemu

'Ndrangheta to jedna z największych organizacji przestępczych na świecie. Jako mafia została zaklasyfikowana dopiero w 2010 roku, jednak pierwsze przejawy jej działalności pojawiły się niedługo po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku. Jak pisaliśmy, 13 stycznia we Włoszech rozpoczął się proces przeciwko tej kalabryjskiej mafii. Na ławie oskarżonych zasiadło 355 osób, którym postawiono ponad 400 zarzutów, między innymi morderstwa, handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i wymuszenia. W ostatnim czasie aresztowany został także inny poszukiwany od lat członek tej mafii. Jak podaje BBC, 53-letni Marc Feren Claude Biart miał zostać ujęty po tym, jak policja rozpoznała jego tatuaże (mężczyzna nie pokazywał twarzy) w programie kulinarnym umieszczonym w serwisie YouTube, który prowadził wraz z żoną.

Więcej o: