Słowacja. Premier podał się do dymisji. To efekt burzy po tajnej umowie na zakup rosyjskiej szczepionki

We wtorek prezydentka Słowacji przyjęła dymisję premiera Igora Matovica. Od dłuższego czasu rząd zmagał się z kryzysem wywołanym przez umowę na zakup rosyjskiej szczepionki zawartej w tajemnicy.

Prezydentka Słowacji Zuzana Caputová przyjęła dymisję Igora Matovica. Rezygnacja szefa rządu jest wynikiem trwającego od prawie miesiąca kryzysu. Doprowadził do niego zakup rosyjskiej szczepionki, który premier utrzymywał w tajemnicy przed koalicjantami. Szczepionka nie została jeszcze dopuszczona do obiegu przez Unię Europejską. Tymczasem Słowacja zakupiła dwa miliony dawek tego preparatu.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”

Słowacja, premier Igor MatowiczSłowacja. Nietypowa dymisja premiera. Zaczęło się od rosyjskiej szczepionki

Rezygnacji Igora Matovica domagała się część koalicjantów, którzy zarzucali mu chaotyczne zarządzanie państwem w trakcie pandemii. Dymisja oznacza utrzymanie rządzącej koalicji tworzonej przez cztery partie.

Dymisja premiera Słowacji

Ustępujący premier po uroczystości w Pałacu Prezydenckim powiedział, że rok spędzony na tym stanowisku był dla niego niczym dziesięć lat. - Dla Słowacji był to najtrudniejszy rok po II wojnie światowej. Przeżyłem go, mając na celu wyłącznie ochronę zdrowia i życia ludzi. Dziękuję wam wszystkim i proszę o wybaczenie błędów, które w ciągu tego roku popełniłem - powiedział Igor Matovic.

Niewielkie zmiany w słowackim rządzie

Wraz z premierem do dymisji podał się cały jego gabinet. Prezydent Zuzana Caputová powierzyła misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu ministrowi finansów Eduardowi Hegerowi. Według słowackich mediów większość ministrów zostanie ponownie powołana na swoje stanowiska.

Charles SciclunaMalta. Arcybiskup ograniczył msze do niezbędnego minimum

Więcej o: