Austria. Arcybiskup z Wiednia sprzeciwia się Watykanowi. Będzie błogosławił pary jednopłciowe

Arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn zapowiedział, że pod pewnymi warunkami będzie błogosławił związki jednopłciowe. Według niego Kościół to matka, która nie może odmówić błogosławieństwa swych dzieci. Duchowny sprzeciwił się niedawnemu dokumentowi Kongregacji Nauki Wiary, która uznała, że "Bóg nie może błogosławić grzechu".

Katolicka Agencja Informacyjna informuje, że kardynał Christoph Schönborn ogłosił swoje zamiary w wywiadzie dla pisma archidiecezji wiedeńskiej "Der Sonntag". Według niego deklaracja Kongregacji Nauki Wiary była "bolesna" dla wielu osób, ponieważ mogła zostać odebrana jako "odrzucenie" przez Kościół. Schönborn podkreślił, że jeśli prośba o błogosławieństwo związku jednopłciowego nie jest widowiskiem i jest szczerym pragnieniem łaski Bożej, to nie odmówi udzielenia aktu błogosławieństwa.  

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Austria. Arcybiskup Wiednia nie odmówi błogosławieństwa związkom jednopłciowym 

Według kardynała Schönborna Kościół jest matką, która nie może odmówić błogosławieństwa swych dzieci, nawet wtedy, "gdy jej syn lub córka przeżywają jakiś problem w życiu". Dodał, że nawet jeśli pewna osoba nie spełniła "pełnego ideału", to ważne, aby "żyła na swój sposób na gruncie cnót ludzkich, bez których nie ma pomyślnego społeczeństwa". Zaznaczył, że w takim wypadku związek homoseksualny zasługuje na błogosławieństwo i jeżeli "prawidłową formą wyrażenia tego jest obrzęd błogosławieństwa liturgicznego, to należy to uważnie rozważyć". 

Abp Sławoj Leszek Głódź. Zdjęcie z 2018 r.Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ma opuścić Archidiecezję Gdańską

Watykan: Bóg nie błogosławi grzechu

Dekret Kongregacji Nauki Wiary został wydany jako odpowiedź na pytanie, czy duchowieństwo katolickie może błogosławić związki homoseksualne. Dwustronicowe wyjaśnienie tej kwestii zostało zatwierdzone przez papieża Franciszka i opublikowane w siedmiu językach. W dokumencie dokonano wyraźnego rozróżnienia pomiędzy błogosławieństwem osób homoseksualnych i ich związków. 

Abp Sławoj Leszek GłódźTerlikowski komentuje ukaranie Głódzia i Janiaka: Nie wiemy, czy kara jest adekwatna

Kongregacja Nauki Wiary podkreśliła, że osoby homoseksualne należy traktować z szacunkiem oraz godnością. Dodano jednak, że zgodnie z nauczaniem katolickim małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest częścią planu Boga i ma na celu stworzenie nowego życia. Oznacza to, że związki jednopłciowe nie są planem Boga i nie mogą być błogosławione.  

"Obecność w takich relacjach elementów pozytywnych, które same w sobie mają być cenione i doceniane, nie może ich usprawiedliwić i uczynić ich prawowitymi przedmiotami kościelnego błogosławieństwa. [...] Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić mu się zmienić" - można przeczytać w dokumencie.  

Więcej o: