Gibraltar znosi obostrzenia. Restauracje otwarte do drugiej w nocy, na zewnątrz bez maseczek

Na Gibraltarze w niedzielę zniesiono nakaz zakrywania ust oraz nosa, a wcześniej zrezygnowano z godziny policyjnej. 34 tys. mieszkańców zamorskiego terytorium brytyjskiego wraca do normalności. - Miło jest widzieć na zewnątrz te wszystkie krzesła i stoliki, za którymi tak tęskniłem przez ostatnich kilka miesięcy - powiedział jeden z mieszkańców.

Sukces kampanii szczepień przeciw koronawirusowi oraz niska liczba aktywnych przypadków zachorowań spowodowały, że rząd Gibraltaru postanowiły poluzować obostrzenia. Gibraltar w połowie marca został ogłoszony pierwszym miejscem na świecie, w który zaszczepiono wszystkie chętne osoby.

Laboratorium medyczneEkspert: Teraz dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie

Gibraltar znosi obostrzenia. "Miło wrócić do normalności"

Od czwartku na Gibraltarze zniesiono godzinę policyjną, a restauracje mogą pracować do godziny drugiej w nocy. Od niedzieli mieszkańcy mogą także poruszać się po ulicach bez maseczek, jednak w środkach komunikacji miejskiej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. - Miło jest wrócić do normalności. Widzieć na zewnątrz te wszystkie krzesła i stoliki, za którymi tak tęskniłem przez ostatnich kilka miesięcy - powiedział Agencji Reutera 45-letni mieszkaniec Gibraltaru i dodał, że ma nadzieję na utrzymanie się niskiego poziomu zakażeń w regionie.

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Najbardziej śmiercionośna zima na Gibraltarze i najbardziej obiecująca wiosna

Szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo stwierdził, że "w końcu zostawiamy za sobą naszą najbardziej śmiercionośną zimę i wkraczamy w naszą najbardziej obiecującą wiosnę". "Globalna pandemia nie jest całkowicie za nami i wszyscy musimy ostrożnie posuwać się naprzód, aby zabezpieczyć ten niesamowity postęp w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie mogę się doczekać, kiedy wkrótce będę mógł znieść ograniczenia dotyczące wolności zgromadzeń" - napisał w oświadczeniu Picardo. Dodał również, że wszystkie ograniczenia zostaną usunięte, jednak dojdzie do tego z zachowaniem bezpieczeństwa, i w rozważny sposób.

Zdjęcie ilustracyjneGibraltar pierwszym miejscem, w którym zaszczepiono całą dorosłą populację

Od początku pandemii koronawirusa potwierdzono na Gibraltarze 4 273 zakażenia, a 94 osoby zmarły. Najwięcej zachorowań odnotowano w styczniu bieżącego roku. W ciągu ostatniej dobry nie wykryto nowego przypadku zarażenia koronawirusem, informuje rząd, obecnie aktywnych jest 10 przypadków, w tym osiem zakażonych osób to mieszkańcy Gibraltaru, a dwoje to osoby przejezdne.

Więcej o: